Diyabet nedir diyabet tedavisi nasıl olur sağlıklı beslenme ve egzersiz şart!

Diyabet nedir? Diyabet tedavisi nasıl olur? Çok fazla kişide rastlanan diyabet hastalığı hakkında tüm merak edilenler!

Diyabet nedir diyabet tedavisi nasıl olur sağlıklı beslenme ve egzersiz şart!

Diyabet çağımızın ne yazık ki sinsi hastalıklarından biridir. Halk arasında bilinen adı şeker hastalığıdır. Çok fazla kişide rastlanan diyabet hastalığı hakkında tüm merak edilenleri sizler için hazırladık. İşte diyabetin belirtileri, tedavi yöntemleri gibi pek çok merak edilenler! 

HER 6 SANİYEDE 1 KİŞİ DİYABETTEN ÖLÜYOR! 

Bu hastalık şeker hastalığı olarakta bilinmektedir.kanda glukoz (şeker) seviyesinin normalin üzerine çıkmasına bağlı olarak gerçekleşmektedir. Diyabet hastalığı, ülkemizde ve dünyada en çok rastlanan hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu oran okadar fazladır ki, her 11 kişiden 1!i bu hastalıkla mücadele etmekte her 6 saniyede 1 birey diyabet kaynaklı sorunlar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Kanınızda çok fazla glikoz bulunması ne yazık ki sağlık sorunlarına neden oluyor. Diyabetin herhangi bir tedavisi yoktur, fakat kontrol altına alınabilir ve sağlıklı kalmak için gerekli adımlar atılabilir. 

ÇEŞİTLİ TÜRLERİ BULUNMAKTADIR 

Diyabetin çeşitli türleri bulunmaktadır. Bunlar; Tip 1 diyabet, 2 tip diyabet, Gestasyonel diyabet ve diğer diyabet türleri olmak üzere ayrılmaktadır. Diyabet çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bunlar; Kalp hastalığı
inme, böbrek hastalığı, göz problemleri, diş hastalığı, sinir hasarı, ayak problemleri gibi çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. 

PEK ÇOK BELİRTİSİ BULUNUYOR!

Diyabet hastalığının pek çok belirtisi bulunmaktadır. Bunlar;  artan susuzluk ve idrara çıkma, artan açlık hissi, yorgunluk, bulanık görüş, ayaklarda veya ellerde uyuşma veya karıncalanma iyileşmeyen yaralar, açıklanamayan kilo kaybıTip 1 diyabet semptomları birkaç hafta içinde hızlı bir şekilde başlayabilir. Tip 2 diyabet semptomları genellikle birkaç yıl boyunca yavaş yavaş gelişir ve onları fark etmeyeceğiniz kadar hafif olabilir. Tip 2 diyabetli birçok insanda semptom görülmez. Bazı insanlar diyabetle ilgili sağlık problemleri olana kadar bulanık görme veya kalp rahatsızlığı gibi bir hastalığı olup olmadığını öğrenemezler.

 HASTALIĞIN TEDAVİSİ TÜRÜNE GÖRE FARKLILIK GÖSTERİYOR

Bu hastalığın tedavisi türüne göre farklılık göstermektedir.  Tip 1 diyabette insülin tedavisi ile birlikte tıbbi beslenme tedavisi titizlikle uygulanmalıdır. Bu hastaların diyeti doktor tarafından önerilen insülin dozu ve planına göre diyetisyen tarafından planlanır. Tip 2 diyabetli bireylerde ise tedavi beslenme düzeninin sağlanmasının yanı sıra genellikle hücrelerin insülin hormonuna duyarlılığını artırmaya veya doğrudan insülin hormonu salınımını artırmaya yönelik oral antidiyabetik ilaçların kullanılmasını içerir. Diyabet hastalığına sahip bir bireyseniz, düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyiniz. Diyabet için uygulanan ve araştırma aşamasında bir çok tedavi şekli vardır. Fakat uygulanan tedavilerde şeker hastalığını kesin olarak tedavi etmek mümkün değildir. Bu hastalığın tedavisinde amaç kan şekerini kontrol altına almaktır. İyi bir diyabet kontrolü için, sağlıklı beslenme ve egzersiz şarttır. Diyabet hastalarının bu ikiliye dikkat etmesi önerilir. 

DÜZENLİ DOKTOR KONTOLÜ ŞART

Diyabet hastalığında dikkat edilmesi gerekenler ve önerilen tedavi ilkelerine uyulmadığı durumlarda kan şekerinin yüksek seviyelerde seyretmesi, başta nöropati (sinir harabiyeti), nefropati (böbreklerde hasar oluşumu) ve retinopati (göz retinasında hasar oluşumu) olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açar. Bu nedenle eğer siz de diyabet hastalığına sahip bir bireyseniz, düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyiniz.

Yorumlar