Egzersizin insan sağlığına faydaları nelerdir? Egzersizin faydaları nelerdir?

Egzersiz kişilerin günlük yaşamlarında fit kalmak ya da sağlıklı kilo verebilmek gibi anlamlarının dışında bir çok faydaları bulunmaktadır.

Egzersizin insan sağlığına faydaları nelerdir? Egzersizin faydaları nelerdir?

Yaşamınızda egzersizi alışkanlık haline getirip sadece fit kalmak ve kilo kontrolünüzü dengelemenin dışında birçok alana etki etmektedir. Egzersizi sadece kilo kontrolünüzü dengelemek için düşünseniz bile aslında yaşamınızın bir çok alanını etkilemektedir. Sporun kişiler üzerinde psiko-sosyo gelişiminde de oldukça etkili olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda bireyin yaşam kalitesini arttırmanın dışında hayata yansıyan monoton çalışma şartlarının sonucunda kötümser düşünceleri tam tersine çevirmektedir.

egzersizin insan  sağlığı üzerindeki faydaları nelerdir

EGZERSİZ KİŞİNİN RUH SAĞLIĞINIDA ETKİLEMEKTEDİR

Kişinin fiziksel etkinliğinin dışında zihinsel sağlığı ve depresyona eğilimi üzerine bir tedavi yöntemi olarak da kullanılıp kullanılamayacağına dair bir çok çalışmalar yapılmaktadır. 1992 yılında Uluslararası Spor Psikolojisi Derneği yayınladığı resmi görüşünde egzersizin ruhsal yararlarını ortaya koymaya çalışmıştır. Bu yaklaşımda, genel anlamı ile egzersizin depresyon ve kaygıyı azaltmaya hatta ortadan kaldırmaya yardımcı olacağına ilişkin görüşlere ve araştırmalara yer verilmektedir. 

Yorumlar