Fregoli sendromu nedir belirtileri nedir tedavisi var mıdır?

İlginç bilinen psikolojik rahatsızlıklar arasında olan ''Fregoli sendromu'' nedir, belirtileri nelerdir? İşte Fregoli sendromu hakkında bilmeniz gerekenler...

Fregoli sendromu nedir belirtileri nedir tedavisi var mıdır?

Fregoli sendromu diğer psikolojik rahatsızlıklar arasından farklı olan ve dünyada nadir olarak görülen bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu sendrom bir kişinin yüzünü çevresindeki herkesin yüzünde görmesidir. Hatta fregoli sendromu bir kişinin yüzünü diğerlerine kopyalandığı düşüncesini algılamasıdır. Bu sendroma örnek vermek istersek, kişinin kendisi dışında etrafındaki herkesin tek bir kişi olduğunu düşünmektedir. 

Fregoli sendromu belirtisi gösteren kişiler, yaşadıkları korkuyla kılık değiştirmiş kişiler tarafından taciz edildiğini düşünüyor ve taciz edilme paranoyaları yaşamaktadır. Fregoli sendromunda kişiler, kendilerine zarar verecek kişiler arasında uzaktan tanıdığı ya da 'En yakın arkadaşlarını dahi bir tehdit olarak algılarlar.'

Herkese şüpheyle yaklaşılmasına sebep olan ve kuşkuculuğun doruklarında gezinilen fregoli sendromu Türkçede binbir surat sendromu olarak da anılmaktadır. Sendrom ilk defa 1927'de genç bir kadının tiyatroda izlediği aktör tarafından takip edildiğini iddia etmesiyle ortaya çıkmıştır. Psikolojik rahatsızlık, araştırmalar sonucunda tıp tarihinde kendine yer edinmiştir. Hastalığa adını dolaylı yoldan veren aktör ise 1867-1936 yılları arasında yaşamış olan İtalyan aktör Leopoldo Fregoli'dir.

Fregoli sendromu birçok psikolojik rahatsızlık gibi ileri boyutlara gitmeden mutlaka bir doktor kontrolü altında takibi yapılması gereken bir hastalıktır. Fregoli sendromu yaşayan kişilerde, beyindeki duyguları kontrol eden bölge olan limbik sistem ile insan yüzlerini hatırlatan bölgeleri arasında aşırı derecede bağ bulunmaktadır. Bundan ötürü de gördükleri herkesi aynı kişi sanmakta ve yanılsama yaşamaktadırlar.

Yorumlar