Gereğinden fazla içilen sütün zararları neler sivilceleriniz çoğalıyorsa dikkat!

Çocukluğumuzun sağlıklı gelişim için en yararlı besini olarak bildiğimiz süt kimi zaman zararlı hale gelebiliyor. Peki sütün zararları nelerdir?

Gereğinden fazla içilen sütün zararları neler sivilceleriniz çoğalıyorsa dikkat!

Çocukluğumuzdan beri özellikle büyüme ile boy uzamasına olumlu etkisi olduğu ve çok sık tüketmemiz gerektiği bilinciyle içtiğimiz sütün acaba zararları olabilir mi? Sütün kemik gelişimine etkisi ve mükemmel bir protein kaynağı olduğunu biliyoruz. Ancak eğer bilinçsiz tüketirsek yararları zarara dönüşebilir mi? Bu soruların cevabını siz elmaelma.com okuyucuları için araştırdık. İşte süt ile ilgili bilmediğiniz gerçekler ve olası zararları...

Sivilceleriniz Çoğalıyorsa Dikkat...

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre sivilce sorunu yaşayanlar süt içerken daha dikkatli olmalı. Sütün içinde bulunan hormanlar vücuttaki yağ üretimini hızlandırıyor bu da sivilcelerin çoğalmasına neden oluyor.

Süt Yemekten Önce İçilir Mi?

Sütü yemeklerden bir iki saat önce ya da sonra tüketmemiz önemli. Yemekle birlikte tüketilen süt demiri bağlayarak kansızlığa neden olabilir. Yetişkinlerin bu konuda dikkatli olması gerekiyor.

 Günde Ne Kadar Süt İçmeliyiz?

Çocukların, gençlerin ve anne adaylarının her gün en az 2 bardak süt  yetişkin ve yaşlıların da ortalama 2 bardak süt içmeleri önerilmektedir. Her şeyin olduğu gibi sütün de fazlası zararlıdır. Çok miktarda tüketilen süt böbrek taşı oluşumuna sebep olabilir. Ayrıca prostat ve yumurtalık kanserine neden olabilceği araştırmalar da bulunmaktadır.

Yorumlar