Göz estetiği ameliyatı nedir nasıl yapılır iyileşme süreci ne kadar?

Göz kapağı ile ilgili sorun yaşayanların veya göz estetiği yaptırmak isteyenler için merak edilenleri Doç. Dr. Levent Akçay bilgilendirdi.

Göz estetiği ameliyatı nedir nasıl yapılır iyileşme süreci ne kadar?
-A A+

Gözü etkileyen ve göz kapağı ile ilgili bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla uygulanan oküloplastik cerrahi sayesinde, yaz aylarına herkesi etkileyecek gözler ile girmek artık mümkün. Oküloplasti uygulamaları ile ilgili detaylı bilgiler paylaşan Dünyagöz Altunizade’den Doç. Dr. Levent Akçay, uzman ve operasyonun yapılacağı merkez seçimi konusunda da önemli uyarılarda bulunuyor.

Vücudumuzun en hassas bölgesi olan göz çevresine yapılacak her müdahale öncesi hastaların hassas davranması gerekiyor. Oküloplastik müdahalelerin ve botoks gibi uygulamaların yapıldığı merkezin steril ve en son teknolojileri kullanan cihazlara sahip olmasının yanı sıra, uygulamayı yapacak uzmanın deneyimi de istenilen sonuçların alınabilmesi adına önemli rol oynuyor.

göz estetik

HANGİ SORUNLARDA ÇÖZÜME KAVUŞUYOR?

Yılların etkisiyle veya doğuştan oluşan göz kapağı bozukluklarının oküloplastik cerrahi ile kolaylıkla tedavi edilebildiğini söyleyen Doç. Dr. Levent Akçay, “Göz ve çevresinde oluşabilecek kapak düşüklükleri, göz altı torbaları, yaşa bağlı değişiklikler, kirpik batması, göz kapağı tümörleri ve yaralanmaları, kapağın içe veya dışa dönmesi ve yüz felci gibi problemler, kişilerin mutsuz ve yorgun gözükmesine yol açabiliyor. Bu problemler, tedavi edilmedikleri takdirde görme alanını ve kalitesini de doğrudan etkileyebiliyor. Göz çevresindeki problemlerin çözümünde uyguladığımız oküloplastik cerrahi yöntemleri sayesinde ise, çok daha genç ve mutlu bir görünüme kavuşabiliyorlar” şeklinde konuşuyor.

BOTOKS İLE DAHA GENÇ BİR GÖRÜNÜME KAVUŞUN!

Tıbbi bir protein olan botoks; şaşılık, göz çevresi, kaş araları ve alın kırışıklıklarının giderilmesinin yanı sıra, boyun çizgileri, burun ucu kaldırma ve dudaklardaki ince ve yüzeysel kırışıklıkların da tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Güvenli bir yöntem olan botoks, oküloplastik müdahalelerin aksine cerrahi şeklinde değil, kozmetik bir çözüm olarak uygulanmaktadır.

AMELİYAT SÜRECİ NASIL İLERLİYOR?

Yapılacak müdahalelerde duruma göre genel veya lokal anestezi kullanılabilir. Cerrahi öncesinde ameliyatın planlanmasının doğru yapılması ve doktorun uygulanacak tekniği hasta ile detaylı olarak paylaşması, ameliyatın başarısı için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Ameliyat öncesi yapılacak göz fonksiyonları muayenesinin yanı sıra, gerek görülmesi halinde detaylı bir göz muayenesi de gerçekleştirilir.

Ameliyatın ardındaki ilk iki günlük süreçte göz kapakları ve çevrelerindeki şişkinlik normaldir. Bu şişkinliklerin azaltılması için ilk gün buz uygulanır. Bunların yanı sıra antibiyotik, şişlik giderici ilaçlar ve ağrı kesiciler de bu sürecin kolaylıkla atlatılmasına yardımcı olacaktır. Özellikle taburcunun ardından gelen ilk iki günlük süreçte hastalara ev istirahati önerilir ve ardından yapılacak kontroller ile kişinin durumu takip edilir.