Göz estetiği sonrası iz kalır bir süre güneşten uzak durun!

Yaşın ilerlemesi ve çeşitli olaylara bağlı olarak görme yetisini arttırmak için yapılan göz kapağı estetiği sonrası iz kalır mı? İşte merak edilen tüm detaylar.

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak veya yaşanan tramvatik bir olay sonrası göz kapağı ameliyatı hakkında sık sık karşılaşılan sorulardan biri de 'Göz kapağı ameliyatı sonrası gözde iz kalır mı?' Yüzün dikkat çeken kısımlarından biri de gözler! Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan göz kapağı ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıl olur, gibi merak edilen sorulara Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İskender Alkın Solmaz önemli bilgiler verdi.

GÖZ KAPAĞI AMELİYATI SONRASI İZ KALIR MI?

Kapak ameliyatlarında cerrahi yara izi çok sık karşılaştığımız bir durum değildir. Gözler ve göz kapakları yüz için çok özel dokular ve yüzümüzün ortasında en çok dikkat çeken yerlerdir. Bu işlemler estetik uygulamalarla yapılmaktadır.

Üst kapak ameliyatlarında genellikle kapağın üzerindeki çizgilerden veya bazen kapağın içerisinden gerçekleştirilmektedir. Alt göz kapağında veya bazen yüzün ortasına kadar inildiği durumlarda göz kapağının altında kirpik dibindeki ince çizgilerden girildiği için veya yine göz kapağının içerisinden girip gerçekleştirildiğinde cerrahi yara izi kalma ihtimali yok denecek kadar azdır.

GÜNEŞTEN KORUNMAYI UNUTMAYIN!

Hastanın iz bırakmaya çok yatkın bir durumu varsa uzun dönemde yapılan kesiler kendini belli edebilir. Güneşten korumak, iyileşme aşamasında doktor önerilerine dikkat etmek çok önemlidir. Belirgin bir iz kalma ihtimali çok düşük olmakla beraber öyle bir durum gerçekleştiğinde ufak müdahalelerle ortadan kaldırılabilmektedirler.

Yorumlar