Gribe ne iyi gelir? Bağışıklık sistemini güçlendiren tarifi deneyin!

Sıcak havaların yerini soğuk havalara bıraktığı mevsim geçişlerinde grip hastalığına karşı vücudu korumak için bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik!

Gribe ne iyi gelir? Bağışıklık sistemini güçlendiren tarifi deneyin!

Malum kış mevsimi yaklaşıyor soğuk havaların yerini soğuk havalara bıraktığı mevsim geçişlerinde birçoğumuzun kapısını çalan grip hastalığı ile baş etmek ve grip hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler hakkında “Yapılan araştırmalar grip aşısının, 65 yaş üstü hastalarda yüzde 9 oranında koruyuculuğu olduğunu gösteriyor.'' diyen Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, önemli bilgileri elmaelma.com okuralarıyla paylaştı. 

Doktorlar Bile İnanamıyor!

Akdeniz Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, hekimlerin sadece yüzde 14’ünün grip aşısı yaptırdığını, yüzde 86’sının ise grip aşısı yaptırmadığını ortaya koyuyor. Bilimsel ölçekte yapılan araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlar ortadayken, hekimlerin bile yaptırmaktan kaçındığı bir aşıyı neden kendinize, ailenize ve çocuğunuza yaptırasınız ki?

Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutun!

Gripten korunmak için grip aşısı yaptırmak yerine, bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin tüketilmesi ve hijyen kurallarının dikkate alınması gerektiğini belirten Dr. Ümit Aktaş, “Daha önce geçirilen griplerle bağışıklık sistemimiz de gelişir. Yani, daha önce sık sık grip virüsüne temas edenlerin, temas etmeyenlere göre gribe karşı dirençleri daha yüksektir. Sadece düzenli el yıkama alışkanlığı edinmek ve kapalı ortamların düzenli olarak havalandırılmasını sağlamak bile, grip salgınlarından korunmada oldukça önemlidir. Ellerinizi sadece her gün düzenli ve sık sık zeytinyağlı sabunla yıkamak bile gripten yüzde 70 oranında sizi koruyabilir” diyor.

Turşu Şalgam Suyu Tüketin!

Bağışıklık sisteminin güçlendirilerek gripten korunmak için fermente edilmiş gıdalar oldukça önemlidir. Evde yaptığınız turşu, yoğurt, sirke ve şalgam suyunu sofranızda bol bol bulundurun. Düzenli olarak kelle paça içmeyi de ihmal etmeyin.

Dr. Ümit Aktaş, grip olduktan sonra kısa sürede iyileşmek için yapılması gerekenleri de şöyle sıralıyor:

  • Mutlaka istirahat edin.
  • Bol miktarda sıvı tüketin.
  • Bulunduğunuz mekânı sık sık havalandırın.
  • Bol bol kelle paça, işkembe ve tarhana çorbası için. Bunlar, bağışıklığınızı destekleyen fermente gıda içeren çorbalardır.
  • Kapari turşusunu bolca tüketin. Kapari antiviraldir, virüsleri öldürür.
  • Zencefil, adaçayı ve karanfil ile kimyasala son!

 

Çok sık grip oluyorsanız bitkilerden faydalanın. Zencefil, ada çayı ve karanfil ile vücudunuza kimyasal almadan doğal kürlerle vücudunuzu destekleyebilirsiniz.

Dr. Ümit Aktaş’tan Grip Çayı Kürü Tarifi:

Malzemeler: Kuru kök zencefil, 3 diş karanfil, 1 tatlı kaşığı tıbbı adaçayı

Yapılış aşaması; Başparmağınızın bir boğumu kadar kuru kök zencefil ve 3 diş karanfili 1 su bardağı kaynamakta olan suyun içine atın. 6 dakika ağzı kapalı olarak kaynatın. Altını kapattıktan sonra 1 tatlı kaşığı tıbbi adaçayı ekleyin. Tekrar ağzını kapatın ve kaynatmadan 10 dakika demlenmeye bırakın. Soğutmadan için. Yetişkinler bu grip çayından 2 saatte bir, 1 su bardağı ölçüsünde içebilirler. Çocuklar için 1 çay bardağı ölçüsünde verilmelidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Çay Tarifi

Malzemeler: 1 tatlı kaşığı ıhlamur, 1 tatlı kaşığı yeşil çay, 1 tatlı kaşığı meyan kökü, 1 limonun suyu ve kabuğu, 250 cc kaynar su

Yapılış aşaması; Malzemeleri porselen ya da cam bardağa koyup üzerine kaynar su ekleyin. Demlenmesi için 10 dakika bekleyip için. Günde 4-5 fincan tüketebilirsiniz.

Yorumlar