Kepçe kulak estetiği nasıl yapılır piercing ve hacimli küpelere dikkat!

Kepçe kulak estetiği nasıl yapılır, ameliyat sonrası neler olur? Piercing ve uzun süreli hacimli ağır küpe kullanımları sağlığınızı tehdit ediyor!

Kepçe kulak estetiği nasıl yapılır piercing ve hacimli küpelere dikkat!

Estetik denince akla ilk gelen şeylerden biri de yaşlılığın belirtisi olarak gösterilen ince çizgilere yapılan işlemler gelmektedir. Ancak güzellik sadece yüzde değil aynı zamanda bir çok bölgede olduğu gibi kulaklar için de geçerlidir. Bir çok şeye bağlı olarak zarar gören kepçe kulak düzeltilmesidir. Ancak bu durum kadınlarda uzun süreli hacimli ve ağır küpeler, piercing kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan kulak sorunları artış göstermesiyle beraber sıklıkla yapılmaktadır. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Bahadır Baykal konu hakkında merak edilenler ile ilgili olarak bilgilendirmede bulundu.

PİERCİNG VE AĞIR KÜPE KULLANIMLARINA DİKKAT!

Büyük ve ağır hacimli küpelerin uzun yıllar kullanılması sadece kulak memesinde sarkmaya neden olmaz, aynı zamanda küpenin takıldığı delikler de genişleyebilir. Aşırı genişlemiş, asimetrik hale gelen ve yırtılan bu delikleri cerrahi olarak kapatabiliyoruz. Bu işlemden sonra en az 2 ay süreyle kulak memesine yeni delik açılmasını tavsiye etmiyorum.

Özellikle uygun olmayan küpeleri kullananlarda egzama ve alerji oluşabilir. Kulak kıkırdağına piercing takılmasını ise hiçbir şekilde önermiyorum, ciddi enfeksiyonlara neden olarak kıkırdağı eritip kulağın doğal şeklinin bozulmasına sebep olabilir.Halka küpelerin takılma riski yüksektir bu nedenle kulağa zarar verme olasılığı da daha yüksektir. Titanyum, gümüş ve altından yapılmış küpeler tercih edilmelidir.

EN AZ 5 VEYA 6 YAŞINDA OLMAK GEREKİYOR!

Kulak memesine yapılacak işlemler genellikle lokal anestezi altında yapılabilir. 30 dk süren bu işlem sonrasında hastane de kalmak gerekmez, ev istirahati yeterlidir.

Kepçe kulak düzeltilmesi 5- 6 yaştan sonra her yaşta yapılabilir. İdeali ise okul öncesinde bu estetik müdahalenin yapılmasıdır, aksi halde bu dönemde incitici sözlere maruz kalan çocuğun yaşadığı psikolojik travma özgüvenini dolayısıyla okul başarısını etkileyebiliyor.

Kepçe kulaklı kadınlar saçlarını uzun bırakarak aslında soruna bir anlamda kişisel çözüm buluyorlar ancak saçlarını toplayamamak bir süre sonra sıkıntı yaratabiliyor. Gözlemlediğim kadarıyla;  ameliyattan sonra ilk yaptıkları genellikle saçlarını kestirmek ya da saçlarını toplayarak dışarıya çıkmak.

AMELİYAT NE KADAR SÜRER?

Ameliyat yetişkinlerde lokal veya genel anestezi altında yapılabilirken çocuklarda daima genel anestezi tercih ediyoruz. Yaklaşık 1.5 saat süren bu operasyonda amaç kulak ve baş arasındaki açılanmayı 30-45 derece arasına çekmektir. Bunu sağlamak için özel dikiş metotlarıyla kulağı düzeltmeye çalışıyoruz. Kulak bandajı 2 haftaya kadar kullanılabilir. Ameliyattan sonra 3 ay süreyle kulağa darbe alınmaması çok önemli.

İple kulak estetiği oldukça güncel bir yöntem ancak her kulak yapısı buna uygun olmayabilir. Kulak arkasında kesi yerinin izi bir müddet kalabilir ama zamanla ortadan kaybolur. Ameliyat sonrasında doğal görünüm ve kulakla yüz arasındaki uyumun sağlanmış olması gerekir.

 

Yorumlar