Mevsim geçişlerinde alerji ve göz kuruluğu nedenleri uzmanlar uyarıyor!

Mevsim geçişlerinde alerji ve göz kuruluğu neden olur? Uzmanlar uyarıyor! Mevsim geçişlerinde göz sağlığınıza dikkat edin. İşte nedeni!

Mevsim geçişlerinde alerji ve göz kuruluğu nedenleri uzmanlar uyarıyor!

Bahar ayının yaklaştığı şu son günlerde artık havalar iyiden iyiye ısınmaya başlıyor. Mart daha çıkmadı her an her şey olabilir. Ama bahar kendini yavaşta olsa belli etmeye başladı. Mevsim geçişlerinin belki de en sevimsiz yanı birçok hastalığa davetiye çıkarıyor olmasıdır. Bu geçiş dönemlerinde vücudumuz gibi gözlerimizinde hastalandığını biliyor muydunuz? Gözlerimiz mevsim geçişlerinden en çok etkilenen organlarımızın başında geliyor. Uzmanlar uyarıyor! Mevsim değişimleriyle birlikte hava koşullarına bağlı olarak gözlerde kuruluk ve alerji görülebiliyor. Mevsim geçişlerinde göz sağlığına yönelik tüm merak edilenleri Op. Dr. Hanife Öztürk Kahraman'dan öğrendik. 

''UZUN SÜRE BİLGİSAYARA KULLANIMI GÖZ KURULUĞUNU ARTTIRIYOR'' 

Uzun süre bilgisayar kullanımının da göz kuruluğunu artıran önemli etkenler arasında yer aldığını hatırlatan Op. Dr. Hanife Öztürk Kahraman, "Göz kuruluğundan kaynaklanan; batma, yanma, yorgunluk, aniden sulanma gibi şikayetlerle başvuran hastalar için; suni gözyaşı, gözyaşı ritmini artırıcı damlalar ve gözyaşı kanallarına tıkaç koyma yöntemlerinden oluşan bir tedavi uyguluyoruz" dedi.

 SADECE MEVSİMSEL OLARAK ORTAYA ÇIKMIYOR 

Göz kuruluğunun yalnızca mevsimsel olarak ortaya çıkmadığını hatırlatan Kahraman, "Vücut kaynaklı etkenlerin yanı sıra; romatizmal hastalıklar, tiroid bazlı ilaçlar ve gençlerin kullandığı bazı sivilce ilaçları da kuruluk seviyesini artırabiliyor" diye konuştu.

ÇEŞİTLİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ BULUNUYOR 

Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında görülen alerjik konjonktiviti, polen, güneş ışığı, ev tozları ve evcil hayvanlar gibi unsurların tetiklediğini kaydeden Op. Dr. Hanife Öztürk Kahraman, bu rahatsızlık için de antihistaminik ve kortizon içeren damla tedavisi uygulandığı bilgisini verdi.

GÖZLERİNİZİ KAŞIYIP OVUŞTURMAYIN

Gözleri su ve elleri de sabunlu suyla yıkamanın alerjinin getirdiği etkileri azalttığına dikkat çeken Kahraman, gözleri kaşıma ve ovuşturmanın göz sağlığı açısından doğru olmadığını sözlerine ekledi.

İHA

Yorumlar