Mide kanaması nedir, neden olur ve belirtileri nelerdir?

Uzmanlar son zamanlarda mide kanamasının arttığını açıkladı, bunun bir çok sebebi var! Sizler için mide kanaması ile ilgili bilmediklerinizi hazırladık...

Mide kanaması nedir, neden olur ve belirtileri nelerdir?

Son yıllarda olumsuz değişen yeme alışkanlıkları, aşırı stres ve daha bir çok sebebe bağlı olarak mide kanaması şikayetleri artmış bulunmakta. Uzmanlar bu konuda sürekli uyarılar yapıyor ancak ne yazık ki hiç birimiz beslenme düzenimizde herhangi bir değişiklik yapmıyoruz. Sizler için uzmanlara sorduk, mide kanaması nedir, belirtileri nelerdir ve ne yapılmalıdır? Mutlaka okumanızı öneririz...

MİDE KANAMASI NEDİR?

Mide kanaması iç kanamalar grubuna girer, genellikle midedeki rahatsızlıklardan ötürü olur. En sık görülme sebebi ülser ve gastrittir. Mide ülserinde mukoza tahriş olur, mide damarının delinmesi sonucunda kanama yaşanır, gastritte ise delinme olmaz ancak midede biriken yaralardan kanama olabilir. Bazen basit bir ilacın kullanılması bile kanama yaratabilir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hasta kusar ve ağzından kan gelir. Rengi genelde koyu olur ve kahve telvesine benzer. Bazı durumlarda kanlı ve koyu renkli dışkı da görülebilir. Baş dönmesi, halsizlik, bayılma, susuzluk hissi, ağızda kuruma, tansiyon düşüklüğü ve daha ileri durumlarda hayati bir tehlike olan şok durumları da belirtiler arasındadır. 

İLK OLARAK NE YAPILMALI?

Mide kanaması geçiren hastaya kesinlikle ağızdan bir şey verilmemelidir. Su ya da bir yiyecek verilerek hasta kusturulmaya çalışılmamalıdır. Hayati bulgular kontrol edilmeli, kusulan kanın geri yutulması engellenmeli ve acilen ilk yardım ekibi çağırılmalıdır. 

Yorumlar