Miyop hastalığı nasıl olur

Yapılan araştırmalara göre uzmanlar tarafından bilgisayar ve teknolojinin getirdiği teknolojik ürünlerle sanal dünyadan kopamayan gençlerde ve çocuklarda miyop oranı hızla artıyor!

Miyop hastalığı nasıl olur

Yapılan araştırmalar sonucunda teknoloji çağının ilerlemesiyle dünyadaki çocukların yüzde yirmisi ''miyop yani uzağı görememe'' hastalığı oranı gittikçe artmaya başlamıştır. Çocuklar artık dışarıda vakit geçirmek istemiyor eve kapanık bilgisayar, tablet ve telefon oynamaktadırlar. Bu da miyopa davetiye çıkarmaktadır. Çocuklar bu çağlarda dışarıda vakit geçirmeliler gün ışığından yararlanmalılar.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göz Anabilim Dalı üyesi Prof. Dr. Hüban Atilla yapılan araştırmalara göre miyopun çocuklarda bu oranın artışı hakkında; '' Miyop, 7-13 yaş arası ortaya çıkıyor ve ergenlik döneminde daha da artıyor. Singapur, tayland gibi ülkelerde hızla yükselmiş durumda. Bilgisayar, tablet kullanımı tetikleyici olarak düşünülüyor ancak kesin veri yok. türkiye’de eski verilere göre miyopi okul çağı çocukları arasında yüzde 12-15 oranında. güneş ışığından faydalanmak en önemli nokta. Avustralya’da çocuklar güneş ışığından daha fazla yararlandığı için miyopta artış yok. Ancak Singapur’da durum tam tersi. Miyopi yüzde 90’lara çıktığı için ülkede üstü açık sınıf projeleri yapılıyor. Okul çağındaki çocukların yaz kış güneş ışığından yararlanabilmeleri gerekiyor.”

Yorumlar