Bildik çay ve kahvenin bilinmeyenleri

Her gün çay veya kahve; hatta bazen ikisini bolca tüketiyoruz. Peki günlük yaşamımızın parçası haline gelmiş bu içecekleri ne kadar iyi tanıyoruz?

Bildik çay ve kahvenin bilinmeyenleri

cayvekahve.20110616123632.jpg

Her Alman yılda 160 litre yani ortalama 1000 fincan kahve içer. Kahve sadece tadı için değil, yarattığı etki için de sevilen bir içecektir. Bir fincan kahve içerisinde su, protein, şeker, tanik asit, alkoloitler ve kafein barındırır.

Sabah tüketilen kahve, kaygı hissini ve stresi yok eder. Düşünce akışını tetikler, dikkati arttırır, morali düzeltir. Beyin gün içerisinde adenozin maddesini salgılar ve sinir hücresindeki reseptörleri uyarır. Bu da beyne yorgunluk hissi verir. Kafein ise adenozin maddesine direnir ve resptörleri bloke eder. Böylece daha uzun süre uyanık kalırsınız. Kahve kan basıncını, vücut ısısını, kalbin kan pompalama kapasitesini yükseltir. Bronşlar genişler ve yağ yakma hızı yükselir. Hızlanan kan dolaşımının etkisiyle kas ağrıları baskılanır.

26.jpgVe geçelim kahvenin cilde olan etkilerine... Mesela pahalı kremler yerine kahveyi kullanabilirsiniz. Kahve yüze uygulandığında kan dolaşımını hızlandırır ve kırışık oluşumunu engeller. Tüm süper modellerin sırrı kahve tervesini selülite karşı kullanmasıdır. Üst baldır bölgesine masaj yaparak uygulandığında ve strech filmle sarıldığında cildi sıkılaştırır ve temizler. Saçınızı kahveyle durularsanız, banyodan sonra saçlarınız gür bir görünüm kazanır. Saç kökleri güçlenir ve uzamaları hızlanır.

Kahve eviniz için de yararlıdır. Ocağınızı ısıtıp toz kahve dökdükten sonra, güzel kahve kokusunun hemen evinize yayıldığını fark edeceksiniz. Kaynatılmış kahveyle çiçeklerin diplerine musallat olmuş solucanları bertaraf edebilirsiniz. Kafein bir sinir gazıdır, son derece hızlı etki eder. Zararlı böcekleri 24 saat içinde çiçeklerden uzaklaştırır.

30.jpgÇayın etkisi ise demlenme sürresine bağlıdır. çay yapraklarında da çabuk çözülen kafein mevcuttur. Eğer çay sadece 2 dk demlenirse uyarıcı etki yapar. 5 dk'dan daha uzun bir sürede demlenirse adrenalize olan kafeini bağlayan tanik asitler açığa çıkar. Böylece çay sakinleştirici etki sağlar. Ayrıca her türlü hazımsızlık, mide ağrısı, cilt kuruluğu ve öksürüğe iyi geldiği biliniyor. Çay, diş macunu gibi çok sayıda floroit içerir. Çaydaki tanik asitler dişdeki koruyucu etkiyi destekler, dişlerin üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak diş taşı oluşumunu engeller. Çay banyo malzemesi olarak kullanıldığında enfeksiyon giderici ve sakinleştirici etki yapar. Göz maskesi olarak kullanıldığında ise kanlanmaya ve ağırlaşmış göz kapaklarına iyi gelir.

Çayın da evinize faydası var! Demlenmiş çay suyunu evinizde ahşap temizleyici olarak kullanabilir, koyu renk mobilyalara uygulandığında çaydaki bileşenler eskimiş yüzeylere yepyeni bir parlaklık getirir.

 

 

 


 

Yorumlar