Bitki çayları hangi sorunlara iyi gelir?

Antioksidan kaynağı bitki çaylarının vücuda nasıl etki ettiğini ve nasıl tüketmemiz gerektiğini Diyetisyen Sanem Apa anlatıyor.

Bitki çayları hangi sorunlara iyi gelir?

Dünya genelinde binlerce yıldır kullanılan çayların sağlık için birçok fayda sağladığı biliniyor. Yapılan çok sayıda çalışma da bunun doğruluğunu ispatlıyor. 

Bu çalışmaların ortak sonucu ise bitki çaylarının kanser hastalıklarına, kalp hastalıklarına ve şeker hastalığına karşı fayda sağladığı konusunda birleşiyor.

Diyetisyen Sanem Apa, “Doğru bitkiler ile yapılmış çay, kolesterol seviyesini düşürürken rahatlatıcı etkisi ile de beyinsel işlevleri destekler. Ayrıca özellikle son yıllarda bitki çaylarının vücut ağırlık denetimi ve vücut ağırlık kaybı konusunda da olumlu etki yarattığını gözlemliyoruz” diye belirtiyor.

Diyetisyen Sanem Apa, kafein miktarı açısından kahve tüketimine daha iyi bir alternatif olarak bitki çayı tüketimini arttırmanın sağlık için  yapılacak en doğru tercih olduğunu ve içerisindeki flavanoidler ile kalp ve kanser gelişim riskini de azaltıcı etki gösterdiğini ekliyor.

Antioksidan kaynağı bitki çayları

Beyaz çay, yeşil çay, siyah çay türlerinin hepsi sinensis ailesinden geldiğini belirten Diyetisyen Apa,  “Bu çaylar içerdikleri flavanoidler ile benzersiz antioksidanlardır. ECGC olarak da bilinen bu etken madde kansere yol açan serbest radikalleri azaltır. Ayrıca kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki yaratırken damar tıkanıklıklarının önlenmesinde de yardımcı olur” diye açıklıyor.

Diyetisyen Apa, bunların dışında kafein ve theaninenin içerikleri ile beyin fonksiyonları üzerine de etkili olduğunu ancak bu çaylardan faydalanabilmek için işlenme sırasında dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. Aksi halde çok işlenmiş yapraklardaki polifenol içeriği azaldığından beklenen etkinin görülemeyeceğini söyleyen Diyetisyen Apa, “Beyaz çay ya da yeşil çay ile siyah çay karşılaştırıldığında siyah çayın polifenol içeriği azdır ama hala antioksidan gücü yeterlidir. Özellikle son yıllarda beyaz çay üzerine yapılan çalışmalar, beyaz çayın en yüksek kansere karşı koruyucu etkiyi taşıdığını göstermektedir. Ayrıca beyaz çay beslenme alışkanlıkları ile beraber günlük düzenli kullanımlarda 1 ayın sonunda bel çevresinde ortalama 0,5- 1,5 cm incelme yarattığını göstermiştir” diyor.

Bitki çayları nasıl kullanılmalı ?

 Çay tüketimi ile ilgili çok merak edilen sorulardan birinin de çayın demlenme süresi olduğunu söyleyen Apa, kaynatılmış suyu 1- 2 dakika beklettikten sonra ortalama 3- 4 dakika beklettiğiniz çay ile en yüksek faydayı yakalanabileceğini bitki çaylarını doğru şekilde saklayabilmek için ise güneş almayan, serin ve kuru bir ortamda muhafaza edilmesi, bitki çaylarınızın kullanım süresini arttırıcı etki göstereceğini belirtiyor.

 

Yorumlar