Bulaşık ve çamaşır makinelerindeki tehlike

Hayatımızı kolaylaştıran bulaşık ve çamaşır makinesi gibi elektronik ev aletleri sağlığımızı tehdit mi ediyor? Fungal Biology dergisinde yayınlanan bir araştırma kullanıcıları uyarıyor.

Bulaşık ve çamaşır makinelerindeki tehlike

Fungal Biology dergisinde yayımlanan bu araştırma, sıcak ve nemli ortamları nedeniyle bulaşık ve çamaşır makineleri ile su ısıtıcılarının kullanıcılarını zehirleyebileceğini gösterdi.

Bazı küf mantarlarının 60-80 derece gibi yüksek sıcaklıklara, deterjan gibi kimyasal ürünlere direnç gösterebildiğini belirten bilim adamları, her kıtadan farklı 101 farklı kentteki bulaşık makinelerinden alınan örnekleri inceledi.

Bu makinelerin yüzde 62’sinin kapağının mantar küflerini, bunlardan yüzde 56’sının da hastalığa yol açabilen "exophiala dermatitidis" ve "exophiala phaeomuriformis" türü, ısıya, kimyasal maddelere ve asitlere dirençli mantarları barındırdığı görüldü.

Bilim adamları, söz konusu mantarların bu ortamlarda barınmasının, bu organizmaların evrim geçirmeye başladığı anlamına geldiğini ve ilerde sağlığı tehdit edebileceğini vurguladı.

Yorumlar