Çam fıstığının faydaları neler kalp sağlığını koruyor!

Çam kozalaklarından elde edilen besin değeri oldukça yüksek bir kuruyemiş türü olan çam fıstığının bilinmeyen faydalarına inanamayacaksınız!

Çam fıstığının faydaları neler kalp sağlığını koruyor!

Kozalaktan elde edilen yemek ve tatlılarda kullanılan oldukça minik ama bir okadarda lezzetli olan çam fıstığını tüketmeyenlerdenseniz mutfak raflarınızda ön sıralara almaya hazır olun. Türk mutfağında genellikle dolmalarda kullanılan bu lezzetin bir diğer adı da dolma fıstığı olarak bilinmektedir. Kozalaktan elde edilen bu besini kimileri mutfağında sıklıkla kullanırken kimileri de pek tercih etmiyor. Biz de mutfağında çam fıstığına pek fazla yer açmayanlar için bu şifa deposunun faydalarını hazırladık. İster çiğ olarak tüketin, ister pilavlarınıza katın. Peki besin değeri oldukça yüksek olan çam fıstığının faydaları neler? İşte çam fıstığının bilinmeyen faydaları! 

TOKLUK HİSSİ YARATIYOR 

Çam fıstığı kilo vermeye yarar sağlayan bir besindir. İçerisinde tekli doymuş yağ, protein ve demir bulundurmaktadır. Bu gibi maddelerde kişiye tokluk hissi vermektedir. Yüksek kalorili besinlere ihtiyaç duymazsınız. Gün içerisinde sadece 30 gr tüketilen çam fıstığı kilonuzu kontrol altına almaya yardımcı olacaktır. Özellikle kadınlarda çam fıstığı tüketimi gerçekleşirse bu durumun açlık hissinin %37 oranında azaltığı ortaya çıkmıştır.

ENERJİ ÜRETİMİNİ ARTTIRIYOR 

Çam fıstığının diğer bir özelliği enerji vermesidir. Yorgunluğun atılmasına yardımcı olan bu kuruyemiş aynı zamanda enerji üretimini de arttırmaktadır. Çam fıstığında bulunan demir aynı zamanda  enerjinin depolanmasını da sağlamaktadır. 

KALP SAĞLIĞINI KORUMAKTADIR

Çam fıstığı aynı zamanda kalp sağlığını da korumaktadır. İçerisinde bulunan sağlıklı yağlar, diyet lifler, arginin, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar  kalp sağlığına iyi gelmektedir. 

GÖZÜN DAHA NET GÖRMESİNİ SAĞLAR 

Gözün daha net görmesi için lutein maddesine ihtiyaç duyar vücut bu maddeyi kendi üretemediği için besinlerden alır. Bu madde bakımından en güçlü sebze havuç ise en güçlü kuruyemişte çam fıstığıdır. Göz içerisindeki serbest radikalleri temizleyen çam fıstığı tam bir antioksidan görevi görür.

BOL MİKTARDA C VİTAMİNİ İÇERMEKTEDİR

Çam fıstığı bol miktarda C vitamini içermektedir. Günde tüketeceğiniz bir avuç çam fıstığı günlük C vitaminin yüzde 80'ini karşılar.

 

Yorumlar