Güzelliğinizi besleyen gıdalar

Çiğ yenmesi gereken bazı besinler güzellik tanımının iki temel taşı saçları ve cildi içten dışa besleyerek canlandırıyor. Peki güzellik menüsünde neler var?

Güzelliğinizi besleyen gıdalar

Özellikle çiğ tüketilmeleri halinde içerdikleri silikon ve sülfür ile önemli birer besin kaynağı olan aşağıdaki besinler, aynı zamanda vücudu arındırarak saç ve cilt güzelliğine katkıda bulunuyor.

- Papatya: İçeriğindeki doğal enzim ve amino asitler sayesinde beyindeki mutluluk hormonunu arttırır. Dolayısıyla stresi azaltır. Unutulmamalıdır ki, stres sağlıklı saçların en önemli düşmanıdır.

- Salatalık: Faydaları saymakla bitmeyen salatalığın, karaciğer ve böbreklerin düzgün çalışmasında, üre asidi ve ürat tuzlarının eritilip dışarı atılmasında rolü büyüktür. İçeriğindeki kükürt ile kanı temizler. Temizlenmiş bir kan saç köklerinin beslenebilmesi ve saçların uzayabilmesi için önemllidir.

- Hindistan cevizi: 'Lauric asit' adında, nadir bir madde içerir. Bu madde, vücudun bulaşıcı hastalıklara ve virüslere karşı direncini arttırır.

- Zeytin: Ülkemizde bolca yetişen ve faydaları saymakla bitmeyen zeytinin karaciğer üzerindeki etkisi önemlidir. Zeytin, safrayı arttırıp, karaciğeri çalıştırır. Çalışan bir karaciğer cilt ve saç sağlığı için önemlidir.

- Turp: Karaciğer ve böbreklere iyi gelen bir diğer besin de turptur. Bol miktarda C vitamini, iyot ve kükürt içerir. Mideye iyi gelir.

Yorumlar