Tuz beyne zarar!

Bilim adamları 1200 kişi üzerinde yapılan araştırmanın sonucunda tuzun kalp rahatsızlıklarına sebep olmasının dışında beyne de zarar verdiğini açıkladı.

Tuz beyne zarar!

Bilim adamları tuz tüketimi fazla olan ve spor yapmayan kişilerin kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskinin fazla olduğunu bulgulamıştı. Ancak yeni bir araştırma ile tuzun beyne de zarar verdiği kaydedildi.

1200 kişi üzerinde yapılan araştırmalar tuz tüketimi ile bilişsel bozukluklar arasındaki bağı gözler önüne serdi. Araştırmayı yürüten Carol Greenwood, 67-84 yaşları arasındaki kişilerin incelendiği başka bir araştırmanın verilerini kullandı.

Verilerin incelenmesinin sonucunda fiziksel anlamda hareketsiz olan kişilerin fazla tuz tüketmesi beyinsel faaliyetleri olumsuz yönde etkiliyor. Bu kişilerde hipertansiyon gözlenmese dahi yapılan testlerde alınan sonuçlar fazlasıyla düşük oluyor. Tuz sadece tansiyonu etkilemiyor. Aynı zamanda kemik ve kalp sağlığını da etkiliyor. Uzmanlar tuzlu besinler yerine sebze ve meyve tüketiminin arttırılması gerektiğini vurguluyor.

Doktorlar, tuzdan vazgeçemeyen kişilerin mutlaka spor yapmasını öneriyor. Çünkü spor ve fiziksel egzersizler tuzun etkilerini azaltıyor.

Yorumlar