Bu görüntü size ne hissettiriyor?

Bazı yüz ifadelerine verdiğiniz tepkiler, depresyon ve anksiyete belirtileri ortaya çıkmadan, zihinsel rahatsızlıklarınızı belirleyebilir.

Bu görüntü size ne hissettiriyor?

Bu kadının yüzü sizi korkuttu mu? Yoksa tedirgin mi oldunuz? Sinirli ya da korku dolu yüz ifadelerine verdiğiniz tepkilerin depresyon ya da anksiyete riskini önlediği keşfedildi.

Yeni yapılan araştırmaya göre stresli olaylardan sonra depresyon ve anksiyete riskiniz bu test sayesinde önlenebiliyor.

Eğer mutsuz fotoğraflar sizi fazlasıyla etkiliyor ve ruh halinizi değiştiriyorsa, depresyona bir hayli yatkın olduğunuz söyleniyor.

Bilim adamları araştırmaya katılan kişilere, beyin aktivitesini tetikleyen tehditkar ifadeli yüz fotoğrafları gösterdi ve katılımcıların tepkilerini bir MRI makinesi yardımıyla gözlemledi.

Beynin tehdit algılayan ve negatif bilgileri depolayan amigdala bölgesinde zihinsel aktiviteleri artan kişilerin, stresli olaylardan sonra depresyon ve anksiyete bozuklukları yaşamaya daha yatkın olduğu kanıtlandı.

MRI  testinden sonra her 3 ayda bir bir anket cevaplayan katılımcılar, ruh hallerini ve yaşadıkları stresli olaylara dair bir rapor verdi.  İlk test sırasında korku dolu tepkiler veren kişilerin, ilerleyen yıllarda ve gelecekte depresyon ve anksiyete belirtileri gösterdiği sonucuna ulaşıldı.

Araştırmanın bulguları, akıl hastalıklarının tedavisi ve hatta  önlenebilmesi için amigdala odaklı tedavi yöntemlerinde doktorlara yol gösterebilecek nitelikte. 

Yorumlar