Karsinofobi kanser fobisi nedir nasıl başa çıkılır işte en etkili yöntemi!

Karsinofobi nedir? Nasıl başa çıkılır? Kanser fobisi günümüzde hızla yayılıyor. Bu durumdan psikolojimizi korumanın yöntemlerini sizler için sıraladık.

Karsinofobi kanser fobisi nedir nasıl başa çıkılır işte en etkili yöntemi!

Karsinofobi nedir? Nasıl başa çıkılır? Günümüzün en yaygın hastalıklarından biri olan kanser hastalığına yakalanma korkusu olarak ortaya çıkan karsinofobi kişinin psikolojisini olumsuz etkilemekte günlük yaşantısını demorolize etmektedir. Elmaelma.com olarak sizlere karsinofobi yani kanser olma fobisi hakkında tüm merak edilenleri Psikoonkolog Işıl Yıldız'dan öğrendik. Korkuyu kontrol altında tutmanın mümkün olduğunu vurgulayan Psikoonkolog Işıl Yıldız, karsinofobiye karşı 7 etkili önerisini sıraladı; önemli uyarılarda bulundu. 

Psikoonkolog Işıl Yıldız, “Birçok insan fobileriyle korku kaynağından uzak durarak baş eder fakat karsinofobi yaşayan insanlar bu korkudan sakınamazlar. Çünkü bu çoğunlukla kişinin içinde, düşüncelerindedir. Hastalık fobileri bu açıdan obsesif kompulsif bozukluğa yakındır, hastalıkla ilgili düşünceler obsesyon gibidir. Bu fobiye sıklıkla depresyon eşlik eder.” diyor. 

KORKUNUZU DİLE GETİRMEKTEN ÇEKİNMEYİN 

Kanser olma ya da sevdiklerinizin kanser olabileceğine yönelik korkunuzu aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşın zira yaşadığınız kaygının azalmasına yardım edebilirler. Korkunuzu bastırmaya çalışmayıp dile getirmeniz karsinofobiye karşı ilk basamağı oluşturuyor. 

KULAKTAN DOLMA BİLGİLERE ASLA İNANMAYIN 

Kanser hakkında doğru kaynaklardan bilgi edinin. Kulaktan dolma bilgiler kişinin daha fazla korkmasına sebep olur. Kanser hakkında doğru kaynaklardan bilgi edinmek ve tedavi yollarını öğrenmek korkunun azalmasında yardımcı olabiliyor. 

VÜCUDUNUZDAKİ HER BELİRTİYİ TAKİP ETMEYİN 

Şüphesiz yılda bir ya da iki defa sağlık kontrolü için hekime başvurup gerekli tetkikleri yaptırmak önemli. Özellikle meme kanserinde kadınlar kendilerini elle muayene etmeyi de ihmal etmemeli. Ancak sadece korku nedeniyle çok fazla tetkik yaptırmak, sürekli ilginizi vücudunuzu dinlemeye yöneltmek de korkuyu azaltmak yerine artırıyor. 

KANSER HASTALIĞINI ATLATMIŞ İNSANLARLA KONUŞUN 

Kanseri yaşamış ve iyileşmiş kişilerle konuşmak kafanızda oluşan olumsuz algıyı değiştirmenize yardım edebilir.

SAĞLIKLI BİR YAŞAM TARZI GELİŞTİRİN 

Psikoonkolog Işıl Yıldız “Yaşam tarzımızın sağlığımızı önemli ölçüde etkilediği bir gerçek. Sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, stresle baş etme yollarını öğrenmek ve insanlarla doyum sağlayıcı ilişkiler kurmak beden ve ruh sağlığımızı korumamıza büyük katkı sağlar.” diyor. 

HAYATINIZI ANLAMLI KILACAK ŞEYLERLE UĞRAŞIN 

Belirli amaç ve hayallere sahip olmak ve bunları gerçekleştirmek için çaba sarfetmek, üretken olmak hayatı daha anlamlı ve yaşanır kılarken, korkuların azalmasına yardımcı oluyor.

PROFESYONEL DESTEK ALIN 

Eğer tüm bu öneriler kanser olma korkusunu azaltmada yeterli olmuyorsa ve bu korku hala günlük yaşantınızı olumsuz etkileyecek boyuttaysa bir uzman desteği alın.

 

 

Yorumlar