Mitomanı yalan söyleme hastalığı nedir belirtileri nelerdir tedavisi var mı?

Günümüzde halk arasında yalan söyleme hastalığı olarak bilinen 'Mitomani' hastalığı toplumda yer edinilme amacı güderek yapılan psikolojik rahatsızlıktır.

Mitomanı yalan söyleme hastalığı nedir belirtileri nelerdir tedavisi var mı?

Her ne kadar anlaşılması güç bir rahatsızlık olsada halk arasında yalan söyleme hastalığı olarak bilinen 'Mitomani' hastalığı psikolojik bir rahatsızlıktır. Her ne kadar çok takılmaması gereken bir hastalıkmış gibi görünsede bu hastalığın ilerleyen süreçleri kişiye ve çevresine büyük zararlar verebilmektedir. Bu yüzden tedavi süreçleri ve belirtileri kesinlikle dikkate alınması gereken bir hastalık türüdür. İşte yalan söyleme hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemi...

MİTOMANİ NEDİR?

Mitomani hastalığı toplumda bilinen adıyla ‘yalan söyleme hastalığı’, kişinin sürekli olarak herhangi bir çıkar gözetmeden yalan söylemesidir. Bu hastalığa yakalanmış kişilere mitoman adı verilir. Hiçbir durum yokken birden yalan söyleme ihtiyacı duyan kişi, hastalığın ilerlemesi ile söylediği tüm yalanlara kendisinin de inanmasına neden olur. İleri düzeylere taşınan mitomani hastalığı kişinin elinde olmadan gerçekleşen ve yalan söylediğini kendi bile fark etmeyen bir davranış bozukluğu hastalığıdır.

yalan söyleme hastalığı

Yalan söyleyen kişiler çoğunlukla bu yaptıklarının hastalık derecesinde olduğunu düşünmezler. Bu nedenle tedavi ihtiyacı duymazlar. Kişi kendisinde bir problem olduğunu düşünmediği için hasta, yakınları tarafından tedaviye ikna edilmelidir.

MİTOMANİ HASTALIĞINA YOL AÇAN SEBEPLER NELERDİR?

Mitomani hastalığının birçok nedeni olsa da asıl nedeni kişinin çocukluğunda şahit olduğu yalanlardır. Kişi çocukluk döneminde sürekli olarak ebeveynlerini izler ve onları doğrularıyla, yanlışlarıyla kendine model olarak alır. Bu bakımdan çocukların ebeveynlerinin yalan söylemelerine şahit olması onların ileriki yaşlarda yalan söylemesine ve yalan söylemeyi daha da ileriye taşıyarak yalan söyleme hastalığına yakalanmasına neden olabiliyor. Bunların dışındaki mitomani hastalığının başlıca nedenleri şunlardır; Doğru söylediğine inanılmaması, kişilik bozukluğu, onaylanma ihtiyacı, aşağılık kompleksi, çocukluk döneminde maruz kalınan istismarlar.

yalan söyleme hastalığı nedir

TEDAVİSİ VAR MI?

Bu kişiler kendisinde bir sorun olduğunu düşünmediğinden, tedavi olmayı istemez. Bu nedenle kişilerin hastalığını genellikle yakınları ortaya çıkarır. Onları tedavi olması için ikna etmeye çalışırlar. Bunu yaparken yumuşak davranılmalı, kişi kırılmamalıdır. Tedavi sırasında psikiyatristler öncelikle hastayı tanımak ister, neden yalan söylediğini anlamak isterler. Konuşmalardan sonra güven ortamı oluştuğunda, hasta kişinin eksik duygu ve güveni yerine koyulur. Tedavinin iyi yapılması halinde, hastalığın yeniden tekrarlaması çok düşük bir olasılıktır. Tekrarlama durumunda ise hasta bunun daha kolay farkına varacak ve tedavi olmayı isteyecektir.

Yorumlar