Mutluluk ve başarının gerçek sebepleri

Harvard Üniversitesi, başarılı mezunları arasındaki 268 kişinin çocukluktan ölümlerine kadar geçen hayatlarını inceleyerek mutluluk ve başarının 7 sırrını tespit etti.

Mutluluk ve başarının gerçek sebepleri

Aralarında John F. Kennedy gibi isimlerin de bulunduğu mezunlar üzerinde 42 yıldır çalışan George Vaillant tarafından hazırlanan dünyanın en parlak gönüllülerinden “Nasıl iyi bir yaşam sürülür?” konusunda çıkarılan sonuçlar şöyle:

Hayatta en önemli mesele yeni durum ve olaylara adapte olmak. Sağlıklı bir şekilde adapte olmak için fedakarlık, espri yeteneği, öngörü, kendini kontrol etme ve duygularını farklı yollarla dışarıya vurma gibi özellikler bulunuyor.

Yaşamda mutlu olmak için 50 yaşına gelene kadar aşağıdaki 7 faktörden en az 5-6’sına sahip olmak gerekiyor. Üç ya da daha az faktöre sahip olanlar daha kısa bir yaşam sürüyor.

İşte o 7 faktör:

Yaşamdaki zorluklara karşı olgunluk gösterme ve adaptasyon, Eğitim, Sağlam bir evlilik, Sigara kullanmamak, Aşırı alkol kullanmamak , Egzersiz , Sağlıklı bir kiloda kalmak

Diğer bulgular

50 ve 75 yaşları arasında yaşam güzelleşiyor. Ömrün en zorlu yılları 25 ile 35 arası...

Sağlık için en büyük tehdidi depresyon oluşturuyor. 50 yaştan sonra depresyon teşhisi konan erkekler daha erken ölüyor.

Siyasi görüş olarak sol eğilim gösterenler daha duygusal, kültürel ve iç gözlem yeteneği gelişmiş oluyor. Sağ eğilimliler ise pragmatik ve düzenli.

Başarılı yaşlanmanın sırrı insan ilişkilerinden geçiyor. Vaillant, özetle “sevgi mutluluktur” diyor.


 

Yorumlar