Sahte gülücük deyip geçme!

Mutlulukla gelen gülücük moralinizi yükseltir. Peki öylesine gülümsemek de aynı etkiyi gösterir mi?

Sahte gülücük deyip geçme!

Araştırmacılar gülmenin kalbe iyi geldiğini ve stresi azalttığını söylüyor. Kişinin güldüğünde farkında olmadan mutluluk getirdiğini söyleyen araştırmacılar, gülünecek bir durum olmadığı halde gülümseme eylemini gerçekleştirmenin bile daha iyi hissettirdiğini belirtiyorlar. Kibarlık amacıyla dahi gülümsemek vücuda pozitif getiriler sağlıyor.

Yeni yapılan bir araştırmaya göre somurtmayı engelleyen botoks işlemleri depresyon riskini azaltmaya yardımcı oluyor. Dermatolojik Cerrah Eric Finzi, yüz kaslarıyla yapılan eylemlerin akıl sağlığı üzerinde etkisi olduğunu söylüyor.

170 kişiyle yapılan bir çalışmada, kişilerin ağzına chopstick yerleştirerek yapay gülümseme oluşturuldu. Ağız etrafındaki kasları harekete geçirerek kişilerin bir kısmına doğal gülümseme, bir kısmına kibar gülümseme bir kısmına ise kahkaha formu verildi.  Araştırmanın sonunda gülümsediklerinin farkında bile olmayan kişilerde stresin azaldığı ve kalp hızının düzenlendiği gözlemlendi.

chop.20131021175707.jpg

 

Ayrıca, insanların yüzlerinde gülümser ifade olduğunda, akıllarından negatif düşünce geçme ihtimalinin oldukça düşük olduğu söyleniyor. Yüz ifadelerinizin ruh haliniz üzerinde etkin rol oynadığını unutmayın ve gülümsemeyi yüzünüzden eksik etmeyin!

17.20131022095025.jpg
 

Yorumlar