Spiritüel Yaşam Uzmanı Gülden Üner'den büyümek üzerine...

Spiritüel Yaşam Uzmanı Gülden Üner büyümek hakkında yazdı...

Spiritüel Yaşam Uzmanı Gülden Üner'den büyümek üzerine...

İçinizdeki çocuğu“İçindeki çocuğu koru... Çocuk kal, büyürsen kirlenirsin” sözleri ile büyülenen bir sürü yetişkin çocuk dolanıyor etrafımızda. Oysa o yetişkin çocukların 5 yaşındaki çocuğa 5 yaşındayken ihtiyacı vardı. Artık yetişkin olma zamanı…

Spiritüel Yaşam Uzmanı Gülden Üner, sadece çocuk kalabildiğimizde temiz ve masum olunabileceği şeklindeki sözlerin bir kandırmaca olduğunu belirterek “İçindeki çocuğu büyüt. Büyü... Büyümek güzeldir. Aşk ve cinsellik yetişkin işidir. Yaşama sevincini, neşesini yakalamak için çocuk kalmanıza gerek yok. Asıl çocuk kaldığınız için bu kadar çok acı çekiyorsunuz” diyor.

İçindeki çocuğu koru, yaşat... Çocuk kal. Büyürsen kirlenirsin…” Bir nesil adeta bu sözlerle büyüdü ve bugünlerde bu sözlerle büyüyen, büyülenen, her türlü şımarıklığın hakkı olduğunu düşünen, bir sürü yetişkin çocuk var etrafımızda. Oysa o yetişkin çocukların, 5 yaşındaki çocuğa 5 yaşındayken ihtiyacı vardı, 30 yaşındayken değil... Artık yetişkin olma zamanı…

Fena kandırıldınız

“Çocuk gibi davranma”, “çocuk gibisin”, “bu yaptığın çok çocukça” cümleleri ise ikili ilişkilerde, özellikle tartışırken en sık kullandığımız cümleler belki de… Niye bu cümleleri tartışırken söyleme gereği duyduğunuzu hiç düşündünüz mü? Yanıtını Spiritüel Yaşam Uzmanı Gülden Üner veriyor…

Yıllardır sadece çocuk kalabildiğimizde temiz ve masum olabileceğimiz şeklindeki söylemlerin adeta zihnimize kazındığına ve bu öğreti ile hareket ettiğimize dikkat çeken Gülden Üner, “İçindeki çocuğu koru’ dediler. Çocuk kalabildiğinizde hayattan keyif alabileceğinizi, mutluluğun içinizdeki çocukla yakalanabileceğini söylediler. Şimdi ben diyorum ki kandırıldınız, fena kandırıldınız” diye konuşuyor.

“Çocuk kalmak nedir aslında bilir misiniz?” diye soran Gülden Üner, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bir çocuksanız eğer sorumluluk almanıza gerek yoktur. Seçimlerinizin sorumluluğunu almaz ve tıpkı çocukların yaptığı gibi ağlamaya başlarsınız istediğiniz olmadığında. Çocuk kalırsanız sağlıklı bir aşk ilişkiniz ve cinsel hayatınız olmaz.

Aşk ve cinsellik yetişkin işidir. Kaybetmekten korkarsınız, sevilmemekten korkarsınız, yalnız kalmaktan korkarsınız, değersiz olmaktan korkarsınız ve her korktuğunuzda o korkuyu biraz daha şiddetli yaşarsınız. Neden hayatımda biri olamıyor, neden hep aldatılıyorum, neden terkediliyorum, dersiniz. Düşünün bir çocukla birlikte olmayı kim ister ki?”

Siz her yaşta temizsiniz

İnsanlara çocuk kalmanın çok şirinmiş gibi gösterildiğini anımsatan Gülden Üner, “Büyürsen kirlenirsin, deniyor. Size bir şey söyleyeyim mi? Siz her yaşta temizsiniz. Yeter ki yaşınızın bilinç boyutunda olun. Kendinize gelin, siz yetişkinsiniz. Evet, çocuk olmak da güzeldi ama çocukluk yıllarında.

Çocukken de masum ya da suçlu oldunuz. Bu sizi kirletmez. Büyüdükçe kirlendiğiniz bir yalan. Büyüdükçe çocuk gibi davranırsanız kirlenirsiniz. Bu kirlenme bilinç kirlenmesidir. İçinizdeki çocuğa uyduğunuz ve onu büyütemediğiniz için yetişkin bilinciniz örtülür…” diyor. 

Yaşamın neşesinin, siz bu yaşamda var olduğunuz için her an sizinle birlikte olduğuna dikkat çeken Gülden Üner, şöyle devam ediyor:

“Bu, ruhunuzun titreşimiyle eşleşir ve sizden tüm kainata yayılır. Bu her an her bilinç evresinde yaşanan bir durumdur. Yaşama sevincini, neşesini yakalamak için çocuk kalmanıza gerek yok. Asıl çocuk kaldığınız için bu kadar çok acı çekiyorsunuz. Ben size diyorum ki, içinizdeki çocuğu büyütün sizinle yan yana yürüsün hayat yolunda.”

Peki, içimizdeki çocuğu nasıl büyüteceğiz? Gülden Üner’in buna ilişkin verdiği ipuçları ise şöyle:

“İçimizdeki çocuğu büyütmek içsel dünyamızın çocuk kalmayı seçen parçaları ile bağlantıya geçerek onun özde bizim için ne yapmaya çalıştığını anlamak ve bu parçalarımızı büyümeye razı edecek psiko-spiritüel çalışmalar yapmakla gerçekleşir. Bu kişinin kendi kendine yapabileceği bir şey değil mutlaka bu konuda uzmandan destek alınmalıdır.”

Yorumlar