Spor yapmak için uykudan çalmak kilo kontrolünü zorlaştırıyor

Spor yapmak için erken uyanmak kilo kontrolünü zorlaştırıyor. Loughborough Üniversitesi'nden Kevin Morgan'a göre bölünmüş uyku en kötüsü!

Spor yapmak için uykudan çalmak kilo kontrolünü zorlaştırıyor

Egzersiz yapmak için telefonun alarımını kurup erkenden kalmak iyi bir fikir gibi görünebilir. Ancak uykunuzdan çalıyorsanız işler her zaman da düşündüğünüz gibi gitmeyebilir.

Loughborough Üniversitesi Uyku Araştırmaları Bölümü Direktörü Kevin Morgan'a göre "Bölünmüş uyku kötü bir fikir."

Birçok insan kardiovaskuler yararları için spora gider ama bu faydalar hemen bir anda ortaya çıkmaz ve bir anda kalp krizi riskini azaltmaz. Örneğin, gece uykunuzdan 1 saat çalarsanız, iyi konsantre olamaz, verimli çalışamaz ve insanlarla güzel iletişim kuramazsınız.

EGZERSİZE KONSANTRASYON İÇİN DE UYKU ŞART

Ayrıca, sporda etkili çalışmak için, egzersizlere konsantre olmanız gerekir. Eger kendinizi yorgun hissediyorsanız, konsantre olamazsınız. Ve birşey daha, uykudan kısarsanız yaptığınız tüm egzersizleri de geriye atar ve hiçe sayarsınız.

UYKUDAN KISINCA...

Uykudan kısmak leptini bastırabilir, hormonlar tokluk sinyali verir ve ghrelin hormonunun işlevini artırır. Profesör Morgan'a göre, "Uykudan kısmak kilo almanızın asıl nedeni olabilir."

EGZERSİZ SAATLERİNİ DÜZENLEYİN

Peki ne yapmalı!

Uykudan kesmek yerine, egzersiz saatlerinizi değiştirmek iyi bir çözüm olabilir. Akşam vakti egzersiz daha işlevsel bir çözümdür. Akşam vakti, yemekten önce iştahı uyarır ve işten sonra enerjiyi serbest bırakmada
insanlara yardım sağlar.

VÜCUT RUTİNİ SEVER

Spor günlerinde de erken yatmayı denemelisiniz. Ancak Profesör
Morgan'ın bu konuda da bir uyarısı var: “Vücudunuz rutini sever ve böylece aynı saatte yatmayı tutturmak her zaman daha iyidir."

Yorumlar