Ateşli Sabır (Postacı), Adapazarı Turnesi'nde!

Antonio Skármeta’nın yazdığı Ragıp Yavuz’un yönettiği Ateşli Sabır (Postacı), 10 Mart 2014 Pazartesi günü saat 19.00’da Ahmet Faik Abasıyanık Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluşacak.

Ateşli Sabır (Postacı), Adapazarı Turnesi'nde!

Ateşli Sabır (Postacı), Şili’li ozan Pablo Neruda’nın, Kara Ada’da (Isla Negra) yaşadığı günlerden bir kesiti anlatıyor. Neruda ile postacı Mario, Mario’nun sevgilisi (sonra karısı) Beatriz ve Beatriz’in annesi Rosa arasında yaşanan öykü, seyirciyi şiir, aşk, sürgün, doğa, özlem, sınıf kavgası ve faşizm gibi kavramlarla buluştururken, Şili’de Allende’nin iktidar olması, Neruda’ya Nobel Edebiyat Ödülü verilmesi ve Pinochet darbesi gibi tarihsel olaylara da tanıklık ediyor. 

atesli_sabir.jpg

1994’te “Il Postino / Postacı” adıyla sinemaya da uyarlanan “Ateşli Sabır” beş dalda Oscar adayı oldu ve “En İyi Sinema Müziği” dalında Oscar’la buluştu.

Çevirisini Aziz Çalışlar’ın, dramaturjisini Ragıp Yavuz’un, sahne tasarımını Barış Dinçel’in, kostüm tasarımını Canan Göknil’in, ışık tasarımını Kemal Yiğitcan’ın, ses-görsel efekt tasarımını Ersin Aşar’ın, koreografisini Yasemin Gezgin’in yaptığı oyunda; Levend Öktem, Mert Turak, Ayşegül İşsever, Derya Çetinel, Hamit Erentürk, Cihan Kurtaran, Derya Yıldırım, Nilay Bağ rol alıyor.

Yorumlar