Cinsel ilişki sonrasında mide bulantısı kasık ağrısı neden olur?

Cinsel ilişki sonrası mide bulantısı ve kasık ağrısı neden olur? Cinsel sağlık hakkında merak ettikleriniz için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Cinsel ilişki sonrasında mide bulantısı kasık ağrısı neden olur?
-A A+

Cinsel ilişki sonrasında mide bulantısı ve kasık ağrısı neden olur? Cinsellik ve cinsel ilişki sonrasında yaşanan bazı belirtiler ve problemler hakkında merak ettiklerinizi haberimizde yer verdik. Sıklıkla sorulan sorulardan olan cinsel ilişki sonrasında olan mide bulantısı ve kasık ağrısı hakkında bilmeniz gerekenler...

Cinsel ilişki sonrası karın ağrısı genellikle sert ilişkinin veya orgazm olmanın yol açtığı kas ağrılarından kaynaklanır. Kişinin fiziksel ve zihinsel olarak ilişkiye hazır ve ilişki sırasında kontrollü olması çoğu vakanın hafiflemesini sağlar.

İLİŞKİDEN SONRA KASIK AĞRISI NEDEN OLUR?

Sert ilişki: Sert ilişkinin alt karında ve kasıklarda ağrıya yol açma ihtimali yüksektir. Bu nedenle bazı kadınlarda iki gün boyunca ishal veya kabızlık gibi belirtiler bile ortaya çıkabilir. Ağrının nedeni aşağıdakilerden biri olabilir:


Penisin rahim ağzına vurması (derin penetrasyon): Penisin mesane ve idrar yollarında tahrişe yol açması
İlişki pozisyonunun karın civarında travma etkisine yol açması

Orgazm: Kadınlarda görülen ilişki sonrası karın ağrısının nedeni güçlü bir orgazm olabilir. Vajina ve rahim civarındaki kasların aşırı kasılması bu sonuca götürebilmektedir.

Diyafram Spazmı: Göğsümüzü karın boşluğumuzdan ayıran ve nefes almamızı sağlayan diyafram isimli bir kas vardır. Fiziksel olarak aşırı aktif olunduğu zaman diyaframa kramp (spazm) girebilir. Böylelikle karında ağrı oluşabilir. Bu nedenle ortaya çıkan ağrının kısa sürede geçmesi beklenir ancak nadiren saatlerce de sürebilir.

Duygusal Tepki: İlişkiye veya partnere karşı geliştirilen kaygı, korku, üzüntü, tiksinti gibi olumsuz duygusal tepkiler ilişki sonrası karın ağrısına yol açabilir. Bunun nedeni strese bağlı olarak yaşanan aşağıdaki gelişmelerdir:

Sindirim sistemindeki peristaltik hareketliliğin artması: Sindirim sularının çoğalması, iç organ hassasiyetlerinin artması, mide dış yüzeyinde bulunan mukoza tabakasındaki kan dolaşımının hızlanması, mukozal geçirgenlik ve bariyer fonksiyonunun değişmesi, bu şekilde ortaya çıkan ağrı mide bulantısı şeklinde de ifade edilebilir.

Rahim Fibroidi Ve Diğer Nedenler: Genellikle herhangi bir belirtiye neden olmayan fibroid isimli tehlikesiz oluşumlar toplumda yaygın olarak görülmektedir. Ancak nadiren de olsa ilişki esnasında veya ilişki sonrasında karın ağrısına, adetin ağırlaşmasına ve iki adet arasında kanama görülmesine yol açabilir.