Bu tatilden sıkılmaya fırsatınız olmayacak

Tatile gittiniz ve her gününüz aynı geçtiği için sıkılmaya mı başladınız? O zaman henüz, benim tatil önerilerimi duymamışsınız demektir. Bu yazı tam size göre..

Serpil Portakal

İyi bir tatil planlamacısı olduğumu dünya aleme duyurduktan sonra, Fethiye içinde yapılabilecek aktiviteleri ayrıntılarıyla sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle Fethiye denildiğinde akla Ölüdeniz'in o muhteşem plajı ve yamaç paraşütü geliyor. Ama emin olun çok daha fazlası var.

Her yaştan kesime hitap eden aktiviteleri ile gittiğinize pişman olmayacağınız bir tatil yaşayabileceksiniz.

Ama bunun için gitmeden önce güzel bir tatil planlaması yapmanız gerekiyor.

Eğer tatil siteleri aracılığıyla otel ayarlayıp gittiyseniz; kaldığınız otelin resepsiyonunun anlaşmalı olduğu tur şirketleri aracılığı ile sizi en çok eğlendirecek hem de bütçenize uygun olan bir tercihte bulunabilirsiniz. Ama şunu unutmayın, oteller bu aktivitelerin üzerine fiyat farkı koyuyor.

O yüzden diğer bir seçenek olarak, özellikle akşamları sahil kenarındaki eğlencelere iniyorsanız mutlaka karşınıza birçok firmaya ait stantlar çıkacaktır. Pazarlık yapıp size sundukları rakamdan daha uygun bir fiyata aktivite ayarlayabilirsiniz.

Ya da benim yaptığım gibi, tatile çıkmadan evvel anlaştığım hesaplıtatilci.com aracılığıyla size en uygun tatil paketlerini seçebilirsiniz.

Paket içerisinde; konaklama, yemek ve bir çok aktivite dahil oluyor. Fiyatları oldukça makul emin olun. Üstelik, paket içerisinde beğenmediğiniz bir aktivite olursa çıkarabilir veya başka bir tane ekletebilirsiniz. Burdan anlayacağınız üzere, tatil paketleri sizi mennun edecek şekilde düzenlenebiliyor. 

Şimdi tek tek Fethiye'de yapabileceğiniz aktiviteleri sıralarken kendi aldığım notları sizlerle paylaşmak istiyorum.

FETHİYE'DE NELER YAPILIR?

Yamaç Paraşütü

Ölüdeniz'in sahilinde kafanızı kaldırdığınızda rengarenk paraşütleri görürsünüz. Göz korkutsa da aslında harika bir his uçmak. Korkunuz 1975 metre yükseklikteki Babadağ'a çıkıp o ilk havalanmayı yapıncaya kadar devam ediyor. Ama sonrası muhteşem. Ayaklarınızın boşlukta olması, denizin mavisi, güneşin parlaklığı, Ölüdeniz plajının manzarası rüya gibi geliyor size. Sizi uçuran paraşüt pilotu heyacan ve korkunuzu almak için sizinle sohbet ediyor. Eğer isterseniz iniş esnasında kontrolü size teslim edip korkunuzu yenmesinizi sağlıyor. Ve o ilk başta korkarak Babadağ'a çıkan siz bile yeniden uçmak için sabırsızlanıyorsunuz. Bu arada, bilmenizi isterim ki paraşüt piyasası el yakıyor. En pahalı aktivite.

Jeep Safari

Üstü açık jeeplerle seyahat edenleri gördüğümde ilk tepkim 'sıcağın altında bu adamların beynine güneş geçmiyor mu ya?' şeklinde oluyordu. Taaaaa ki kendim yapana kadar. Öncelikle jeep'e ilk bindiğiniz anda hissettiğiniz şey koltukların ıslatılmış olduğu. Sebebi ise güneşten pişen koltukların bacaklarınızı yakmasının önüne geçmek. Ve bu ıslatma turun bitiş saatine kadar devam ediyor. Yani gün boyu! Suyla temasınız bu kadarla kalmıyor. Sizi bir dolum noktasına götürüyorlar. Dolum noktası dediğim yer de; 10 kiloluk yoğurt kovaları olduğunu düşünün, her jeep'e 3-4 tane bu kovalardan koyuyorlar. Ve size orada su tabancası almanızın çok zaruri bir ihtiyaç olduğunu hatırlatan pek çok şey oluyor. Çünkü tüm gün su savaşı yapılacak ve daha yola çıkmadan ilk ıslanma aşamalarınız burada başlıyor. Islanmamak için ıslatmanız gerektiğini anlıyorsunuz. Ölümüne bir savaş başlıyor! Sonuç olarak tüm gün boyunca kuru kalmanız mümkün olmuyor. Ama acayip eğleniyorsunuz. Yol boyunca geçilen her köyden su savaşına katılan köylüler olduğunu görünce artık bu durumun alışılmış olduğunu anlıyorsunuz. Jeep safari turunda su savaşı yaparken aynı zamanda; Tlos, Yakakent, Gizlikent ve Saklıkent'ten geçiyorsunuz. 

Saklıkent Turu

Saklıkent Kanyonu‘nun manzarası harika. Akdağ’ın zirvelerinde eriyen karlar ve yoğun yağışların binlerce yıldır aşındırmasıyla oluşan 13 kilometrelik Saklıkent Kanyonu bir jeolojik oluşum. Su inanılmaz soğuk. İnsan kalabalığı oldukça fazla. Suyun derin olduğu yerlerde bir ipe tutunarak geçmek gerekiyor. Bu heyecanlı gezi için suya dayanıklı yürüyüş ayakkabılarınızı yanınıza almayı unutmayın. Parmak arası terlik giydiyseniz vay halinize. Suya kaptırıp kaçırmanız muhtemelen.

Kanyon içerisinde cesaretinizin yettiği yere kadar gidebilir, nehir kenarındaki platformlarda arkanıza yaslanıp huzur bulabilir, ya da nehirin buz gibi sularında çember botlarla Ringo Rafting yapabilir, Zipline veya Bungee Jumping yaparak adrenalin seviyesini yükseltebilirsiniz. 

Dalyan Turu-İztuzu Plajı

Dalyan Tekne Turu’nda ilk durağınız Dalyan Kaya mezarları. Mezarlar ve çevresi hakkında rehberin verdiği bilgilerden sonra bol bol fotoğraf çekmeniz için dinlenme molası verilir. Sazlıklar arasından geçerken ellerinizi suya değdirmek isteyeceksiniz.

Dalyan nehri, nesli tükenmekte olan caretta caretta (deniz kaplumbağası) ve mavi yengeçler ile de ünlüdür. Eğer şanslıysanız dünyanın en büyük 2. sert kabuklu deniz kaplumbağası olan caretta caretta kaplumbağasına doğal ortamında rastlayabilirsiniz.

Dalyan İztuzu Plajı'nda yüzebilir, güneşin ve kumsalın tadını çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda çamur banyosuna girebilirsiniz. Lakin bir hatırlatma yapmak isterim ki insan kalabalığı oldukça fazla olan bir çamurun size faydadan çok zararı olur. Elinizi daldırdığınız her anda çamurla birlikte insan saçı geliyor. Hemen duş altına girip temizlenme ihtiyacı hissediyorsunuz. 

Kaplumbağa Hastanesi

İztuzu Plajı, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Caretta caretta kaplumbağasının Türkiye’deki nadir üreme bölgelerinden biridir. Birkaç yıl önce İztuzu’nda (plaja 200 metre mesafede) bu muhteşem canlıların tedavi ve bakımları için bir Kaplumbağa Hastanesi kurulmuş. Genellikle bölgedeki teknelerin yaraladığı kaplumbağaların bakımlarının yapıldığı hastanede ayrıca yavru kaplumbağaların doğal ortamlarına zarar görmeden dönmeleri sağlanıyor. Hastanenin çalışanları ise gönüllülerden oluşuyor. 

Tekne Turu

Fethiye’ye tatile gelen her tatilcinin ortak seçimi olan 12 Adalar ve Kelebekler Vadisi tekne turu; Huzurlu ve eğlenceli bir gün geçirmek için en ideal günlük aktivitelerden biri. Tüm gün boyunca en güzel ada ve koylara götürülüyorsunuz. Gün içinde ziyaret edilecek duraklar arasında mavi mağara, kırmızı ada, düz ada, tersane adası ve birkaç farklı koy daha var. Burada size bir tavsiye vermem gerekirse; Kelebekler Vadisi'ne indiğiniz sadece plajda takılın. Sakın kelebek görme umuduyla ormanın içine girmeyin. Çünkü neredeyse gidiş geliş 1 saatlik yürüyüşün ardından tek bir kelebek bile görmeden gelmeniz muhtemel. Boşuna hem yorulmuş hemde giriş ücreti vermiş olduğunuzla kalırsınız. Burada öğlen yemeği teknenizde hazırlanıp servis ediliyor.

Tüplü Dalış

Benim yüzmeyle ilgili fobim olmasına rağmen yinede yaptığım bir aktivite oldu tüplü dalış. Evet boğulmaktan korkuyorum, evet iyi yüzemiyor ve bir anda panikleyip etrafı velveleye veriyorum. Bu tura katılırken de kafamda birçok ölüm senaryosu vardı. Gün boyu teknedesiniz. Sizi harika bir koya götürüyorlar. Kısa bir dalış eğitiminin ardından dalış kıyafetlerinizi giyiyorsunuz. Ve sırayla eğitmen dalgıçların eşliğinde suya dalıyorsunuz. Suyun altı müthiş gerçekten. Balıklarla yüzdüğünüzü hayal etsenize... Ama benim afilli pozlarım olmadı.  Tedirgin olduğum için çok fazla derine dalamadım ve su yüzeyine daha yakın yerlerde takıldım. Öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere toplamda iki kere dalış hakkınız var. Benim dışımdaki herkesin balıkları elleriyle beslediği artistlik pozları varken ben 'dostlar dalışta' görsün edasıyla pozlarda yer aldım. Ama yine de yeniden yapmayı isterim.

At Turu

Öncelikle hayvanlarla yapılan turlara karşı olan biriyim. Ama nedense bu at turunu merak edip aktivite listesine eklemiş bulundum. Ormanın içinden tepelere kadar at sırtında çıkıyorsunuz. Her atta bir kişi var. Sizin boy ve kilonuza göre at veriliyor. Ve her atın bir ismi var. Benim atımın adı: Taksi! Ve gerçekten taksi gibiydi. Tüm ormanda benim çığlıklarım yankılandı. Oldukça tedirgin oldum. Hem ata ilk kez binmiş olmanın acemiliği hem de orman gibi engebeli bir alanda at sırtında seyahat yapmanın rahatsızlığı. Atın ayağı boşluğa gelse devrilme riski kaçınılmaz. İki tane genç eğitmen, hem önde hem arkada koşturuyor, onların talimatlarına göre atlar hızlanıp duruyor. Bir daha yapacağımı sanmıyorum.

Aquapark

Tatillerin vazgeçilmezleri aquaparklar Fethiye'de de var. Özellikle öne çıkan bir özellikleri yok. Ama en fazla darbe aldığım yer burası oldu. Kaydıraktan bot üzerinde kayarken yanlış oturma şekillerinden dolayı pek çok yerim morardı. Benim bu hasarları farketmem ancak ertesi gün olabildi.

Atv Safari

Ehliyeti olan ya da olmayan herkesin rahatlıkla kullanabildiği atv araçlarıyla sehayat gerçekten çok eğlenceli. Başta kısa alıştırma turlarının ardından orman yolu içerisinde uzun tura başlıyorsunuz. Size burada dikkat etmeniz gerekenleri hatırlatayım. Bu tur oldukça tozlu ve çamurlu oluyor. Sakın beyaz pantalon giymeye kalkmayın! Veya hazırlıklı gelip bacaklarınıza dolayabileceğiniz poşetlerden edinin. Ayrıca güneş gözlüğünü unutmayın. Güneş gözlüğünüz yoksa para karşılığı oradan gözlük kiralanıyor. 'Takmasam da olur' diye düşünmeyin çünkü öndeki araçların tozlarından göz gözü görmüyor. Yine ağzınıza sarmak için bir bandana veya maske getirin. Yanınıza yoksa oradan satın alabilirsiniz. Turun bitiş noktasında küçük çapta temizlenebileceğiniz musluklar mevcut.

Dalaman Çayı’nda Rafting

Beni bir diğer korkutan aktivite ise rafting. Yine su fobim yüzünden türlü türlü ölüm senaryoları kurup durdum. Fethiye'den Dalaman'a gidiş yolu oldukça uzun. Kask ve can yeleği tedarik ettikten sonra eğer uygun ayakkabınız yoksa kiralık olarak alabiliyorsunuz. Rafting alanına vardığınızda, eğitmenin verdiği eğitimi dikkatlice dinlemenizi tavsiye ederim. Botların şişirilme oranı bile içindeki kişilerin kilo oranına göre ayarlanıyor. Yani her şey çok ayrıntılı. Her botta bir eğitmen bulunuyor ve yapmanız gereken talimatları söylüyor. Bizim katıldığımız tur içerisinde bottan düşme vakası 1 kişide kaldı. Allah'tan o kişi ben değildim. Tüm gün bot içerisinde güneşin altında olmak eğer kısa şort giymişseniz sizi yakabilir. Güneş kremi bile sürseniz yine de su geldikçe akıp gidiyor. O yüzden uzun çabuk kuruyan bir şey giymenizi tavsiye ederim.

Patara Kano Turu

Tek ve çift kişilik kanolarla tüm gün süren eğlenceli bir aktivite. Kano turunun keyfini yaşarken, çamur banyosu yapabilir, nehir kenarında yemek yeme zevkini yaşayabilirsiniz.

Trekking (Yürüyüş) Likya Turu

İğne yapraklı çam ormanları… Pırıl pırıl denizin iç açıcı kokusu… Eşsiz Likya bölgesinde Fethiye manzaraları… Tatil planınıza trekking’i mutlaka ekleyin.

Mehtap Turu

Batan güneşin huzur veren sakin ışıkları eşliğinde harika bir tekne turu… Geceyi ve huzuru mehtap turu ile kucaklayın. 

Deve Safari Turu

Kayaköy Deve Safari Turu ile eğitmenler eşliğinde, 2 saatlik bir tur yapabilirsiniz. Deve sırtında, Kayaköy’ün tarih kokan sokaklarını, duvarlarını, taş evlerini görmek ilginç olabilir. Ama yine hayvanla yapılan bir tur olduğu için yapmamayı tercih ederim.

Bir sonraki bölümde;

Fethiye'deki turlarda dikkat etmeniz gerekenler

Serpil Portakal'ı sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.

facebook.com/serpilportakalyoutube/

instagram.com/portakalserpil/

"Sitemizde köşe yazarı olarak yazı yazan tüm yazarlarımız yazdıkları yazı ve görüşlerden tamamıyla kendileri sorumludur. Köşe yazarlarının yazılarından dolayı İnternethaber Yayıncılık AŞ. (elmaelma.com) hiçbir şekilde yasal sorumluluk kabul etmemektedir."
Yorumlar