Cannes Film Festivali'nin jürileri belli oldu!

İtalyan yönetmen Nanni Moretti'nin başkanlık edeceği 65. Cannes Film Festivali jürileri belli oldu. Ekipte ünlü moda tasarımcısı Gaultier de var.

Cannes Film Festivali'nin jürileri belli oldu!

ntvmsnbc'nin haberine göre, bu yıl İtalyan yönetmen Nanni Moretti'nin başkanlık edeceği jüride sinema dünyasından ünlü oyuncu ve yönetmenlerin yanısıra, moda dünyasından da bir isim yer alıyor. Ünlü Fransız modacı Jean-Paul Gaultier de jüriye seçildi.

Jüride dünya yıldızları da var. İskoç oyuncu Ewan McGregor ve Alman aktris Diane Kruger bu yıl Altın Palmiye'nin sahiplerini belirleyecek.

Bu yılki jüride yer alan diğer isimlerse Amerikalı yönetmen Alexander Payne, Filistinli sinemacı Hiam Abbass, İngiliz senaryo yazarı Andrea Arnold, Haitili yönetmen Raoul Peck ve Fransız oyuncu Emmanuelle Devos.

Bu yıl toplam 22 eserin yarışacağı Cannes Film Festivali, Amerikalı yönetmen Wes Anderson'un 'Moonrise Kingdom' filmiyle açılacak.

Geçtiğimiz yıl Nuri Bilge Ceylan'ın Jüri Büyük Ödülü'ne layık görülen 'Bir Zamanlar Anadolu'da' ile temsil ettiği Türkiye'den ödül için yarışan bir eser bulunmuyor. Fatih Akın'ın 'Polluting Paradise' adlı filmi ise Özel Gösterimler bölümünde izleyiciyle buluşacak. 16 Mayıs'ta başlayacak Cannes Film Festivali, 27 Mayıs tarihinde sona erecek.

 

Yorumlar