İlk kadın eleştirmenimiz onur ödülü alacak

31. İstanbul Film Festivali’nin Onur Ödülleri, yönetmen Ali Özgentürk, oyuncular Ayşen Gruda ile Halit Akçatepe ve Türkiye'nin ilk kadın film eleştirmeni Sevin Okyay’a verilecek.

İlk kadın eleştirmenimiz onur ödülü alacak

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Akbank sponsorluğunda 31 Mart – 15 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek 31. İstanbul Film Festivali'nde her yıl verilen Sinema Onur Ödülleri bu yıl Türkiye sinemasına yıllar boyu emek vermiş dört değerli isme takdim edilecek. Yönetmen Ali Özgentürk, oyuncular Ayşen Gruda ile Halit Akçatepe ve yazar Sevin Okyay, bu yıl ki Sinema Onur Ödülleri’ne layık görüldü. Ödüller, 30 Mart Cuma akşamı Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı’nda yapılacak olan 31. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde verilecek.

Ali Özgentürk, 1960’larda belgeseller ve kendi kurduğu sokak tiyatrosuyla başladığı sanat yaşamına, Yılmaz Güney ve Zeki Ökten’e asistanlık yaparak devam etti. 1979 yılında 'Hazal' filmi ile yönetmenliğe adım atan Özgentürk, kendine özgü senaryoları ve sinema dilini yenilemeye yönelik filmleriyle, kuşağının en etkili isimlerinden biri oldu. 'Hazal', 'At' ve 'Bekçi' gibi filmleriyle ulusal ve uluslararası alanda büyük başarılar kazanan Özgentürk, çok tartışma yaratan 'Su da Yanar', 'Çıplak' ve 'Mektup' gibi filmlerinin yanı sıra geniş çapta ilgi gören 'Balalayka', 'Kalbin Zamanı' ve en son 'Görünmeyen' gibi filmleriyle, Türkiye sinemasındaki ayrıksı kimliği ve arayış içindeki heyecanını her zaman sürdüren isimlerden biri oldu.

Yorumlar