Ev baklavası nasıl yapılır? Gerekli malzemeler ve püf noktaları nelerdir?

Olmazsa olmaz tatlıların başında gelen baklavayı evde yapıyoruz! İşte ev baklavası yapmanın püf noktaları...

Ev baklavası nasıl yapılır? Gerekli malzemeler ve püf noktaları nelerdir?

Biz Türk'lerin vazgeçilmez tatlılarından olan, yıllar önceden bize miras kalan efsane bir tat baklava! Sevmeyeni yoktur, hastası çoktur! Genelde bayramlarda ve özel günlerde tüketmeyi tercih etsekte aslında sanıldığı kadar zor değildir evde yapmak, işte en basit şekliyle ev baklavasının püf noktaları...

Baklava yufkasının çok ince açılması gerekir. Genellikle 40 kat yufka açılır. Yufkanın o kadar ince açılması durumunda da dayanıklı olabilmesi için yeterli miktarda yumurta kullanmanız gerekir. Hamurda sert buğday unu önerilir. Baklavanın kıtır olmasını isterseniz hamura yarım limon suyu ekleyin. Tereyağı baklavanın lezzetini artırır. Tereyağı tercih etmiyorsanız, süt oranı yüksek margarin de kullanabilirsiniz. İçi ve üzerine serpmek için kullanacağınız Antep fıstığı ve cevizin taze olması gerekir. Mükmünde yeni hasat ürünler kullanın.
 
Mümkünse baklavayı odun ateşinde pişirmeniz gerekir. Bunun için hazırladığınız baklavayı mahallenizdeki fırında pişirtebilirsiniz. Şerbete katacağınız çeyrek limon, şerbetin şekerlenmesini önleyecektir. Şerbeti yufkalar soğuduktan sonra dökmelisiniz. Yufkalar sıcakken dökerseniz hamurlaşabilirler. Soğukken dökerseniz baklava tam kıvamında olacaktır.
 
Gerekli malzemeler;
 
    Mısır nişastası
    200 gram margarin
    250 gram robotta çekilmiş ceviz veya fındık
    Aldığı kadar un
    Yarım çay kaşığı tuz
    1 tatlı kaşığı sirke
    1 adet kabartma toz
    1 su bardağı sıvı yağ
    1 su bardağı süt
    3 adet yumurta
 
Şerbeti için;

4 su bardağı şeker
5 su bardağı su
2-3 damla limon suyu
 
Ev baklavasının yapılışı;
 
Bir kabın içerisine 3 adet yumurtayı kırıp üzerine bir su bardağı sütü bir su bardağı sıvı yağı ,bir tatlı kaşığı sirkeyi ve yarım çay kaşığı tuzu ekleyip karıştırıp üzerine aldığı kadar un ilave ediyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edene kadar hamuru güzelce yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında yoğurduğumuz hamuru 30 eşit parçaya ayırarak hamurları (ceviz büyüklüğünde) güzelce yuvarlıyoruz. Yuvarladığımız hamurlardan 1 tane alıp üzerine mısır nişastası serpip oklava yardımı ile bir küçük tabak büyüklüğünde açarak kenarda bekletiyoruz.
 
Diğer kalan hamurları da aynı şekilde oklava ve mısır nişastası yardımı ile bir küçük tabak büyüklüğünde açıp üst üste onar onar biriktiriyoruz.İlk on parçayı nişasta ve oklava yardımı ile bir fırın tepsisi büyüklüğünde yufka şekli veriyoruz. Tepsinin içine, açtığımız ilk on parça hamuru yerleştirip robottan çekdiğimiz ceviz veya fındığı serpiştiriyoruz. Diğer on parçayı da oklava ve mısır nişastası yardımı ile ilk önce küçük tabak büyüklüğünde sonra tepsi büyüklüğünde yufka hazırlayarak tepsiye yerleştiriyoruz. Tekrar robottan çekdiğimiz ceviz veya fındığı serpiştirip baklavanın ikinci katını oluşturuyoruz.

Geride kalan diğer on parçayı da oklava ve mısır nişastası yardımı İle ilk önce küçük tabak şeklinde açıp üste üste biriktirip sonra oklava ve mısır nişastası yardımı ile tepsi şeklini alacak şekilde yufka açıp son on parçayı da tepsiye güzelce yerleştiriyoruz. Sonra istediğimiz baklava dilimi şeklinde kesip 200 gram margarini eritip baklavanın üzerine eşit bir şekilde dökerek fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

Not: Bilindik şerbet hazırlama şeklinde olacak.
Hazırlamış olduğumuz şerbeti baklavanın üzerine döküp servise hazırlıyoruz.

Yorumlar