Sütsüz un helvası nasıl yapılır yedikçe yiyesiniz gelecek!

Sütsüz un helvası nasıl yapılır? Malzemeleri neler? Bir tadanın br daha asla vazgeçemeyeceği bu tarife mest olacaksınız. İşte hazırlanışı!

Sütsüz un helvası nasıl yapılır yedikçe yiyesiniz gelecek!

Kavrulurken etrafa yaydığı mis kokusu ve yediğiniz anda damağınızda iz bırakan tadı ile sütsüz un helvası tarifini yoksa siz hala denemediniz mi? Oldukça pratik ve kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz bu şahane lezzet sizi adeta mest edecek. Bir tabağın asla yetmeyeceği bu tarifin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız gelin hep birlikte öğrenelim. Peki sütsüz un helvası nasıl yapılır? Malzemeleri neler? İşte tüm malzeme listesi ve hazırlanışı ile karşınızda sütsüz un helvası tarifi. Şimdiden afiyetler olsun. 

MALZEMELER: 

1 su bardağı sıvı yağ, 1 su bardağı un,1 su bardağı su, 2 su bardağı toz şeker

HAZIRLANIŞI: 

Su ve şekeri güzelce karıştırın ve şeker eriyip de şerbet kaynamaya başlayana dek karıştırın. Şerbet kaynadıktan sonra 5 dakika kadar daha kaynatın ve altını kapatıp bir kenara alın.Yağı yapışmaz tabanlı bir tencereye alın ve sütüne eklediğiniz unu, unun rengi dönene dek yaklaşık 15-20 dakika boyunca aralıksız karıştın. Hazırladığınız şerbeti, un hafife esmerleştikten sonra ekleyin ve hızlıca karıştırıp, tüm şerbetin emilmesini sağlayın.Helvanız şerbeti emdikten sonra, henüz ılıkken istediğiniz şekilde şekillendirin.Üstüne toz antep fıstığı serperek servis edin. Afiyetler olsun!

Yorumlar