Yılın lezzeti: Sağlık deposu aşure

Yılın aşure zamanı geldi bile! Hazırlıklar tamamsa bu sağlık dolu geleneksel tarifi mutlaka not alın. Hem yiyin, hem paylaşın!

Yılın lezzeti: Sağlık deposu aşure

Malzemeler

250 gram buğday
200 gram nohut
200 gram kuru fasulye
200 gram kuru üzüm
100 gram kuru incir
100 gram kuru kayısı
100 gram fıstık
3 su bardağı toz şeker
1 yemek kaşığı tarçın
15 – 20 su bardağı su

Üzerine
Zevkinize göre;

Kuş üzümü
Çekilmiş ceviz içi
Üzüm
Ceviz
Badem
Tarçın
Tane nar

Aşurenin tarifi

Buğday, fasulye, nohut ve üzümü yıkayıp ayrı kaplarda bir gece önceden ıslatın. Ertesi gün buğdayı süzüp büyük bir çelik tencereye alın.

15 su bardağı su ekleyip kaynatın. Üzerinde biriken köpüğü bir kevgirle alıp tencerenin kapağını kapatın ve buğdaylar patlayıp yumuşayana kadar kaynatın ( içine 2 tarçın çubuğu atarsanız kokusu mükemmel oluyor).

Fasulye ve nohudu süzüp ayrı kaplarda haşlayın. Buğdayın suyu un çorbası kıvamına gelmek üzereyken nohut ve kuru fasulyeyi ekleyin. Koyulaşmaya başlayana kadar iyice kaynatın.

Ardından sırasıyla fıstık, kuru üzüm, ince kıyılmış kuru kayısıyı ve rendelenmiş portakal kabuklarını ekleyip karıştırın. Birkaç taşım kaynatın.

Son olarak şekeri ekleyip 5-10 dakika kaynattıktan sonra incirleri katın ve bir taşım kaynatıp, ateşten alın. Kıvamını koyu tutmak isterseniz bir çay kaşığını ucuyla aldığınız çok az buğday nişastasını 2 yemek kaşığı gül suyunda eriterek aşureye ekleyin 1 – 2 dakika daha kaynatın.

Aşure piştikten sonra sıcakken kaselere boşaltın. Soğuyunca üzerini ceviz içi, Antep fıstığı, kuş üzümü, tarçın ve nar taneleri ile süsleyerek servis yapın.

Tarif: mutfaksirlari.com

Yorumlar