Anı yaşamak için ne yapılmalıdır anda kalmak ve huzurlu olmanın yolları nelerdir?

Sürekli olarak geçmişi ve geleceği planlamak sürekli olarak bir şeylere yetişmeye çalışmak yerine bazı şeyleri akışına bırakıp anı yaşamak yetmez mi?

Anı yaşamak için ne yapılmalıdır anda kalmak ve huzurlu olmanın yolları nelerdir?
-A A+

Günlük yaşamın iş, okul, ev koşturması derken aslında bazı şeyleri geride bıraktığımızın farkında olmuyoruz! Sürekli olarak güttüğünüz gelecek ve bir yerlere yetişmeye çalışıp planlar üzerine kurulu hayat sizi bunaltmıyor mu? Aklınızı kurcalayan ve zamanınızı sürekli olarak meşgul eden konular geçmiş ve gelecek değil mi? O zaman bunların bir kenara kaldırıp anın getirdikleriyle yetinmyi öğrenmelisiniz. Durun ve düşünün huzurlu olduğunuz anlar ve zamansız kahkahalarınız hep anın getirdikleri değil mi? O halde ayaklarınızı şöyle bir uzatıp anın tadını çıkatmaya ne dersiniz. İşte anın tadını çıkarmanın 5 yolu...

ŞİMDİKİ ZAMANDA KALIN!

Etrafınıza yaşadıklarınıza ve o an yaptığınız şeye odaklanın. Sürekli olarak geçmişten konuşmak ve geleceğe yönelik kurduğunuz planlar şimdiki zamanda bir çok şeyi kaçırmanıza neden oluyor ve bu bir süre sonra sürekli olarak geçmişe dönüp 'keşke' diyerek bir süre sonra döngü haline geliyor. Bırakın anın getirisiniz ve keyfini çıkarın yaptığınız her neyse o anda kalın!

KİM DEMİŞ AYRILAR ÖNEMSİZDİR DİYE!

Hayat bir şekilde akıp gidiyor ve biz bir çok ayrıntıyı kaçırıyoruz. Önemsiz gördüğümüz o detaylar aslında hayatımızın renklerini oluşturuyor. O küçük renkler bazen küçük bir tebessüme dönüşürken bazen arkadaş ortamında çılgınlar gibi kahkaha sebebi olabiliyor! 

ENDİŞE ETMEYİ RAFA KALDIRIN!

Yarın ne olacağını biliyor musunuz? Geleceğe yönelik sürekli olarak planlar yapıyorsunuz ve bu planların bir çoğu plana dahil olmayan nedenler yüzünden iptal olabiliyor veya ertelenebiliyor. Bir süre sonra bu durum sizi bitmek bilmeyen bir endişeye sürüklüyor. Anda kalmanın en önemli yolu endişe duymamaktan geçer. İlk maddede söylediğimiz gibi ana odaklanın!

GÜLÜMSEMEK ALIŞKANLIK YAPIYOR!

Bize gelebilecek en iyi ve en güçlü motivasyonlardan biride gülümsemektir. Gülümsemenin bir yerden sonra alışkanlık haline geldiğini biliyor muydunuz? Evet yanlış görümüyorsunuz. Surat asmanın bir yerden sonra kimliğinizde kalıplaşması gibi gülümsemekte hem çevrenizde hem de kendinizde pozitif enerji yaratıyor.

BİR ANDA KİM DEMİŞ İKİ İŞ BİRDEN YAPILABİLİR DİYE!

Kendinize her zaman vakit ayırabilecek bir hayatınız olsun. Bir anda iki işe birden yetişmek ve hayatı bu şekilde götürmek kişiyi yıprstmaktan başka hiç bir şey yapmaz. Odağınızı tam anlamıyla bir işe verip başarıyı elde etmek varken, elinizdeki başarıyı ikiye bölmek motivasyonuzu etkileyecektir.