Nohutlu pilav nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?

Nohutlu pilav nasıl yapılır? Nohutlu pilav için malzemeler nelerdir? Sokaktakiler gibi lezzetli pilavın tarifi burada!

Nohutlu pilav nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?
-A A+

Bugün siz değerli elmaelma.com okuyucularımız için sokak lezzetinin vazgeçilmezlerinden nohutlu pilavı yapmaya karar verdik. Evde yapıyorsunuz ama sokakta satılan nohutlu pilavlar gibi olmuyor mu? İşin sırrı bizde! İşte nohutlu pilav için malzemeler...

MALZEMELER

2 su bardağı baldo pirinç
1/2 su bardağı nohut (bir gece önceden ıslatılmış)
1/2 çay kaşığı kimyon
1 tatlı kaşığı tuz (azaltıp arttırılabilir)
2-3 daml sirke
1 tutam şeker
1 yemek kaşığı tereyağ
1 tatlı kaşığı sıvı yağ

YAPILIŞI

Nohutları bir geçe önceden ıslatın. Pilavı yapmaya başlamadan önce, düdüklü tencerede kimyonlu ve az tuzlu suda 10 dakika pişirin(düdüğü çıktıktan sonra 10 dakika).
Eğer düdüklü tencere kullanmıyorsanız, pilavı yapmaya başlamadan çok daha önce nohutları pişirmeye başlayın. Pirinci yıkayın ve 10-15 dakika kadar 1-2 damla limon damlattığınız suda ıslatın. Pirinçleri süzün, tereyağını tencerede eritin, sıvıyağı da ekleyin.
Pirinçlerinizi ekleyin ve kırmadan 2-3 dakika kavurun. Kavurduktan sonra 1 e 1,5 ölcüşünde(yani 3 bardak) kaynar suyu ekleyin. Tuzunu, şekerini ve sirkesini de ekleyip şöyle bir karıştırın. Altını kısın, kapağını kapatın. Bu arada nohutları süzün, bir kenara alın. Pirinçler suyunu iyice çekince ocaktan alın, üzerine bir havlu kağıt koyup, kapağını tekrar kapatın ve 15-20 dakika kadar dinlensin. Sürenin sonunda ister nohutlarla pilavınızı tamamen karıştırın, isterseniz nohutları pilavın üzerine koyarak servis edin.