Patlıcanlı bulgur pilavı nasıl olur yanına ne gider?

Patlıcanlı bulgur pilavı tarifi bayram ziyareti dönüşü akşam yemeği yapmak zorunda olanları kurtarabilir. Patlıcanlı bulgur pilavı yanına da cacık şahane gider.

Patlıcanlı bulgur pilavı nasıl olur yanına ne gider?

Bütün gün bayram ziyaretleri yaptınız. Eve döndünüz ve akşam yemeği için bir şeyler uydurmanız gerekiyor ama ne enerjiniz ne de vaktiniz var. Bütün gün tatlı yemekten de fenalık geldi dediğinizi duyar gibiyiz. Sizi kurtaracak şahane tarifi biliyoruz. Patlıcanlı bulgur pilavı ve patlıcanlı bulgur pilavanın yanına giden en şahene lezzet cacık! Patlıcanlı bulgur pilavı nasıl yapılır sorusuna patlıcanlı bulgur pilavı tarifinin detaylarıyla yanıt veriyoruz. İşte patlıcanlı bulgur pilavı yapılışı ve patlıcanlı bulgur pilavının yanına giden en şahane lezzet cacığın detayları...

PATLICANLI BULGUR PİLAVI NASIL OLUR?

Patlıcanlı bulgur pilava yapmak çok kolay. Öncelikle patlıcanlı bulgur pilava malzemeleriyle başlayalım. Patlıcanlı bulgur pilavı yapmak için; 1 adet alacalı soyulmuş ve küp küp doğranmış patlıcan, patlıcanları kızartmak için bir miktar sıvı yağ, ayrıca 3 yemek kaşığı zeytinyağı, 3 yemek kaşığı tereyağı, 1 büyük boy soğan- (iri doğranmış), 2 yemek kaşığı domates salçası, 2 su bardağı bulgur, tuz, karabiber, kuru nane, 4 su bardağı su ve küp küp doğranmış 2 adet orta boy domatese ihtiyacınız var. 

Patlıcanlı bulgur pilavı yapılışına küp doğranmış patlıcanları sıvı yağda kızartıp bir kenara ayırmakla başlıyoruz. Ardından pilav tenceresine tereyağ ve zeytinyağını koyup eritiyoruz. Üzerine soğanları ilave edip kavurun ardından salçayı ekleyin karıştırın, bulgurları ekleyin karıştırın.

Kızarmış patlıcanları da ekleyin baharatlandırın ve suyunu ilave edin, son olarak da doğranmış domatesleri ekleyip, tencerenin kapağını kapatıp yüksek ateşte su kaynayana kadar pişirin.

Ardından altını kapatıp 10 dakika dinlendirdikten sonra servis edin.

Patlıcanlı pilav nasıl olur yanına ne gider

YAZ AYLARININ SERİNLETEN LEZZETİ: BUZLU CACIK!

Patlıcanlı bulgur pilavının yanına ne gider diye düşünmeye gerek yok. Sözkonusu yaz aylarındaki bir öğün ise cacık her zaman kurtarıcıdır. Buzlu cacık tarifi için gerekli malzemeler şöyle0

- 2 – 3 adet salatalık
- 2 su bardağı süzme yoğurt
- 2 – 3 diş sarımsak
- 1 – 2 yemek kaşığı zeytinyağı
- Taze reyhan
- Kuru nane
- Tuz
- Buz

YAPILIŞI:  Salatalıkların ortasındaki çekirdekli kısmı bir kaşık yardımıyla çıkarın. Ardından küçük küçük doğrayın. Sarımsakları ezin. Taze reyhanı ince doğrayın.

Tüm malzemeleri derin bir kapta karıştırın. İsteğe göre buz ekleyerek servis yapabilirsiniz.

Patlıcanlı pilav yanına giden en şahane lezzet buzlu cacık tarifi

Yorumlar