Bebeklerde kabızlık neden olur zeytinyağı sürün!

Bebeklerde kabızlık neden olur? Kabızlığa iyi gelen doğal yöntemler nelerdir? Bebeklik döneminde gerçekleşen ve oldukça can sıkan bu durumun çözümü burada!

Bebeklerde kabızlık neden olur zeytinyağı sürün!

Bebeklik döneminde karşılaşılan en önemli sorunlardan biri de hiç kuşkusuz kabızlık problemidir. Bağırsakların daha yeni yeni çalışmaya başlaması durumu ve bunun yanı sıra alınan besinlerin yeteri kadar sindirilememesi bu soruna neden olmaktadır. Peki bebeklerde kabızlık neden olur? Dahası bebeklerdeki kabızlığı gideren doğal yöntemler var mıdır? Merak ettiğiniz soruların yanıtlarını izler için araştırdık. 

Bebeklerdeki kabızlık probleminin birçok nedeni vardır! 

Bebeklerde kabızlık probeminin ortaya çıkmasının pek çok nedeni vardır. Bunlara bir göz atmak gerekirse, bağırsakta oluşan yapısal rahatsızlıklar, genetiksel bağırsak yavaşlığı durumu,çok fazla süt tüketen bebeklerde, anne sütü alan bebeklerde hareket eksikliği ya da annenin yediği şeyler bebeklerde kabızlık probleminin ortaya çıkmasına neden olur. 

Bebeklerdeki kabızlığı gideren doğal yöntemler:

Anne sütü iyi gelecektir 

Bebeklerdeki kabızlık problemini gideren doğal yöntemlerin başında hiç kuşkusuz anne sütü gelmektedir. Bu yöntem hem en ideal olanı hem de en sağlıklı olanıdır. Anne sütü sert olan dışkının yumuşamasını sağlamaktadır. 

Bir diğer yöntem ise zeytinyağı! 

Temiz bir kulak çubuğunu zeytin yağına batırıp, kabız olan bölgeye çubukla ileri-geri ve dairesel hareketler yaparak zeytin yağının kabızlık önleyici etkisinden yararlanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunuyor ki o da şu: Yenidoğan bebekler için tehlike oluşturabilecek bir durumdur. Bu nedenle muhakak bir uzman onayının alınması gerekir. 

Bebeğinize masaj yapmayı deneyin! 

Bebeği sırt üstü pozisyonda yatırıp göbek deliğinin olduğu yere, saat yönünde masaj uygulamak ağlayan bebeğinizin sakinleşmesini ve rahatlamasını sağlayacaktır. Bebeğinize masaj yaparak onun gaz sancısını hafifletebileceksiniz. 

Su tüketimine özen gösterin! 

Ek gıdaya geçiş döneminde uzmanlar artık bebeklere yavaş yavaş su verilebileceğini söylüyor. Bebeğinizin su tüketimini karşılayarak kabızlık sorununun önüne geçebilirsiniz. 

 

Yorumlar