Maydonoz sapının faydaları yok artık dedirtiyor!

Maydonoz mutfakların vazgeçilmezleri arasındadır. Genellikle maydonozun sapı atılır fakat oldukça yararlıdır. İşte maydonoz sapının faydaları...

Maydonoz sapının faydaları yok artık dedirtiyor!

Maydanozu özellikle salatalarımıza, çorbalarımıza, et yemeklerine ekleyerek tüketiriz. Mutfakların vazgeçilmezi maydonozun seveni olduğu kadar sevmeyenide oldukça fazladır. Genellikle maydanozun yapraklarını alınıp sapı çöpe atılır. Maydonoz sapı en az yaprakları kadar faydalı bir besindir. Maydanozu kullanmadan önce ayıklayıp sapını atanlardansanız bu haberden sonra atmayacaksınız. Peki maydonoz sapının faydaları nelerdir? İşte süper besin maydanoz sapının faydalarını Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım anlattı.

Hastalıklarla savaşır

Atoresklerozdan diyabete, kolon kanserinden astıma kadar çeşitli hastalıklar için maydanoz koruma sağlar. Mükemmel bir C vitamini kaynağıdır, hastalıkların oluşmasında rol oynayan serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcıdır.

Kanser riskini azaltır

Maydanoz yemek meme, sindirim sistemi, deri ve prostat gibi kanserlerin oluşum riskini azaltır.Maydanoz yüksek seviyede klorofil ve bir flavonoid olan apigenini içerir. Apigenin anti kanser özelliğindedir. 

Kan pıhtılaşması ve kemik sağlığı

Yüksek K vitamini içeriği ile vücutta kan pıhtılaşmasını düzenler ve güçlü kemiklerin devamlılığında rol oynar. 2 yemek kaşığı maydanozda 125 mikrogram K vitamini vardır, erkekler en az günlük 120 mikrogram ve kadınlarda en az 90 mikrogram K vitamini almalıdır.

Bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcıdır

Maydanoz içerdiği esansiyel yağ ile aşırı uyarılmış bağışıklık yanıtını baskılar. Alerjilere, oto immün (MS, Behçet hastalığı, çölyak, romatoid artirit..) ve kronik inflamatuar bozukluklara karşı savaşır.

İyi bir görüş sağlar 

Maydonoz lutein ve zeaksantin olmak üzere 2 çeşit karotenoid içerir. Bu iki antioksidan ışığın zararlı dalga boylarından gözün retina kısmını korur, bu sayede hem katarakt başlangıcını azaltmaya yardımcı olur hem de makula dejenerasyonu ( sarı nokta) oluşum riskini azaltır.

İnflamasyonu önler 

Artirite bağlı oluşan ağrı ve şişlikleri azaltmada yardımcıdır. Maydonoz eugenol denilen uçucu bir yağ içerir, bu yağın güçlü anti inflamatuar ve aynı zamanda anti romatizmal özellikleri vardır, eklemlerdeki şişlikleri önemli ölçüde engeller.

Yorumlar