Emziren kadınlar nasıl diyet yapmalıdır bu besinler hem kilo verdiriyor hem süt yapıyor

Yeni doğum yapan kadınlar nasıl beslenmelidir? Emziren kadınlar neler yemeli? Emziren anneler için hem zayıflatan hem de süt yapan bir liste paylaşacağız.

Emziren kadınlar nasıl diyet yapmalıdır bu besinler hem kilo verdiriyor hem süt yapıyor

Bebeğinizi kucağınıza aldınız ve emzirmeye başladınız. O anlarda kendinizi eminiz ki muhteşem hissdiyorsunuzdur ancak doğum kilolarınızı daha sonra kafaya mı takıyorsunuz? Takmayın. Elbette o kilolar bir şekilde verilecek ve siz istediğiniz bedene kavuşacaksınız. Kendi başınıza diyet yapmaya kalkışmayın. Bu sefer de sütünüz kesilebilir. Mutlaka doktor kontrolünde ilerleyin. İçeriğimizde hem sütünüzü kesmeyecek hem de sizleri zayıflatacak besinler sunacağız.

EMZİREN ANNE DİYETİ

Kahvaltı: 1 bardak süt, 1 adet haşlanmış/az yağda pişirilmiş/ıspanakla zenginleştirip omlet haline getirilmiş yumurta, 1 dilim peynir, 4-5 adet zeytin, 1 dilim tam buğday ekmeği (Canınız mutlaka tatlı yemek istiyorsa kahvaltıda bazı günler 1 tatlı kaşığı kadar bal da tüketebilirsiniz)

Ara öğün: 1 adet elma ya da 1-2 kuru kayısı ya da incirle lezzetlenlendirilmiş 1 kase yoğurt

Öğle yemeği: 1 porsiyon olabildiğince yağsız olarak hazırlanmış etli sebze ya da baklagil yemeği (etli türlü gibi), 1 kase yoğurt, içine ceviz ya da badem gibi kuru yemişler eklenerek zenginleştirilmiş bol yeşillikli bir salata ve gerekli gördüğünüz takdirde 1 küçük kase yağ kullanmadan hazırlanmış, sadece haşlanmış makarna.

Ara öğün: 1 kase yoğurtlu kereviz salatası (Kereviz yerine farklı sebzeler ve hatta meyveler seçerek çeşitlendirebilirsiniz)

Akşam yemeği: 1 kase besleyici bir çorba (Karabuğday, bulgur ve tavuk gibi malzemelerle hazırlanan çorbalar tercih edilmeli), 1 porsiyon haşlanmış, fırınlanmış ya da ızgarada pişirilmiş kırmızı et ya da tavuk (Bazı günler bunu 3 adet köfte ve fırında ya da buğulama yöntemiyle pişirilmiş balıkla değiştirebilirsiniz), 1 büyük kase bol yeşillikli, domates ve havuçlu salata. (Mevsime göre salatanın içine koyacağınız malzemeleri çeşitlendirebilirsiniz tabii ki)

Ara öğün: Yarım elma, muz ya da armut veya 1 bardak süt

Bu örnek emziren anne diyetinde dikkat etmeniz gerekenler mutlaka ama mutlaka kullandığınız tüm yiyeceklerin ve içeceklerin olabildiğince doğal olmasına özen göstermeniz ve tabii ki doktorunuzun onaylamadığı, sizde ya da bebeğinizde alerjik reaksiyonlara sebep olacak hiçbir şeyi yememeniz. Aynı şekilde anne sütünü etkileyecek en önemli faktörlerden biri de gün boyu bol bol su içmeyi ihmal etmemeniz, bizden söylemesi.

FAYDALI MI?

Emziren anne diyeti, diğer birçok katı diyet listesinden çok daha fazla kalori içerebiliyor gördüğünüz gibi. Tabii ki bunda annenin emzirme döneminde olması ve sütünün kalitesini artırmak gibi faktörler etkili ancak yine de bunun gibi emziren anne diyet listeleri genel olarak annelerin hızlı kilo vermesine destek oluyor.

Emziren anne diyetinin hem bebek hem de anne için faydalı olabilmesi adına takip edilmesi gereken kuralsa basit aslında: Emziren annenin amacı sadece kilo vermek değil, sağlıklı bir şekilde kilo vermektir. Bu nedenle sütünün kalitesini, genel sağlığını, bebeğinin sağlığını göz ardı etmemeli ve buna uygun olarak bol proteinli diyet listelerinden destek almalıdır.

Yukarıdaki örnek emziren anne diyet listesinde olduğu gibi kırmızı et ve tavuk gibi besinlerden alınacak hayvansal proteinlerin yanı sıra fasulye gibi baklagillerden bolca alınacak bitkisel proteinler de ihmal edilmemelidir. Aynı şekilde vitamin ve mineral yönünden zengin, süt yapıcı özellikleriyle bilinen meyve ve sebzeler de bol miktarda kullanılmalıdır.

Tüm bu öneriler doğrultusunda hareket etmeyi başaran bir anne, hem doğum sonrası kilolarından kolayca kurtulma hem bebeğini sağlıkla ve yeterli miktarda anne sütüyle besleme hem de genel sağlık durumunu çok daha iyi bi noktaya taşıma fırsatı yakalayabilir.

Yorumlar