Çocuğunuzla birlikte yemek pişirin!

En küçük bir fırsatı dahi çocuğu ile dolu dolu geçirmek isteyen anne ve babalar, çocuklarınızı alıp, mutfağa girin ve ayrı geçirdiğiniz zamanların boşluğunu doldurmaya çalışın.

Çocuğunuzla birlikte yemek pişirin!

Yemek yapma esnasında hem çocuk hem de anne-baba aslında birçok kazanım elde etmiş olur. Anne-çocuk arasında iletişim artar ve çocuk yemek yapmaktan mutluluk duyar.

Birlikte yemek yapmak çocuğa ne kazandırır?

- Bu esnada aralarında sohbet ederler, gün içinde yaşananları konuşma fırsatı elde ederler, bu da onları birbine daha fazla yakınlaştırır.- Çocukların el becerileri artar, yaratıcılıkları gelişir.- Çocuk bir işe yaradığını ve büyüdüğünü hisseder, kendine güveni olumlu etkilenir. Kendini özel hisseder.- Televizyon izlemek gibi faydasız uğraşlardan uzaklaşmış olur.- Çocuğuyla güzel vakit geçiren anne kendini daha iyi hisseder, özellikle çalışan anneyse çocuğuyla yeterince ilgilenemediğine dair var olabilecek suçluluk duyguları azalır.- Eğer anne-kız yemek yapıyorsa, kız çocuğunun annesini model alması desteklenmiş olur. Eğer anne oğulsa, erkek çocuğu annesine yardım etmekten gurur duyar.

Yorumlar