Doğum sonrası ilk günlere dikkat!

Doğum sonrası vücudunuza ve sağlığınıza çok dikkat etmelisiniz. Boş zamanlarınızı uyuyarak ya da dinlenerek geçirmelisiniz. Hamilelik sırasında yapamadığınız işleri şimdi yapmaya kalkışmamalısınız.

Doğum sonrası ilk günlere dikkat!

Bebek.com doğum sonrası yaşayacaklarınızı ve yapmanız gerekenleri sizlerle paylaşıyor.

Doğum sonrası sancıları


Doğumdan sonraki ilk günlerde ağrı duyabilirsiniz. Aklınıza takılan herşeyi doktorunuza yada hemşirenize sormalısınız. İlk günlerde özellikleemzirirken kasığınıza vuran ağrılar olabilir. Bunun nedeni, memeden uyarılan refleksle, rahmin eski haline dönmek için yaptığı kasılmalardır.Bunlar vücudunuzun normale dönmekte olduğunu gösterir. Bu ağrılar günler sürebilir. Kasılmalar çok şiddetli ise ağrı kesici alabilirsiniz.

İdrara çıkma


Hamilelikte toplanan fazla suyu atmak için ilk günlerde sık idrara çıkma normaldir. Başlangıçta idrar yapmakta zorlanabilirsiniz, ancakdoğumdan hemen sonra idrarınızı yapmaya çalışmalısınız. İdarınızın gelmesi için kalkıp dolaşın. Ilık suda oturun, idrar steril olduğundansuya bırakabilirsiniz. Daha sonra yıkanın. Dikişleriniz varsa buradaki batma hissini gidermek için idrar yaparken dikişlerin üzerine ılık sudökebilirsiniz.

Kanama


Doğumdan sonra en az iki hafta boyunca kanamanız olabilir. Bebeğinizi emziriyorsanız kanama daha çabuk sona erer. Başlangıçta kanamaaçık renkli ve çokçadır. Gittikçe azalarak rengi koyulaşır. İlk adete kadar kanama devam edebilir. Bunun için hijyenik kadın bağıkullanabilirsiniz. Hastalık etkenleri taşıma olasılığı nedeni ile içe yerleştirilen tamponlar önerilmez.

Bağırsaklar


Doğumdan sonra bir iki gün tuvalete çıkma gereksinimi duymayabilirsiniz. Doğumdan sonra ne kadar erken ayağa kalkıp yürürsenizbağırsak hareketleride o kadar çabuk başlar. Bol su içip lifli besinler yiyin. Tuvalete gitme hissi geldiğinde hiç beklemeyin, ancak tuvalettekendinizi zorlamayın, ıkınmayın. Tuvaletinizi yaparken dikişlerinizin açılma olasılığı düşüktür, ama yinede üzerine temiz bir bez ilebastırabilirsiniz.

Dikişler


Dikişler ilk günlerde ağrı yapabilir. Çoğu dikiş bir hafta içinde erir, dışta kalanlar düşebilir. İyileştirmeyi hızlandırmak için doğumdanhemen sonra pelvis kaslarını çalıştırıcı egzersizleri uygulayın. Ilık su içinde oturarak dikişleri temiz tutun. Yıkadıktan sonra iyice kurulayın.Bu amaçla ılık hava üfleyen saç kurutucu kullanabilirsiniz. Dikiş alanına buz torbası koyarak acıyı hafifletebilirsiniz.

Yorumlar