Hamileliğin ilginç dünyası

Salgılanan hormonlar ve vücudunuzda büyüttüğünüz küçük beden bazı yoğun fiziksel değişimlere yol açabilir. Bildiklerinizin yanında, alışık olmadığınız bazı tehlikesiz durumlarla da karşılaşabilirsiniz.

Hamileliğin ilginç dünyası

Kloazma:

Hamilelik maskesi ya da lekesi olarak da bilinir. Alın, burun ve yanak çevresinde koyu renkli lekeler halinde görülür. Esmer anne adaylarında daha az rastlanır. Bu lekeler bebeğiniz dünyaya geldikten bir süre sonra geçecektir. Bu süre içinde güneş ışınlarından korunmaya dikkat edin.

Linea Nigra

Hepimizde göbek deliğinden kasıklarına doğru inen ince bir çizgi vardır. Hamileyken bu bölgede tıpkı kloazmadaki gibi bir koyulaşma görülebilir. Buna melatonin hormonundaki artış sebep olmaktadır. Doğumdan sonra kaybolacaktır.

Göğüslerdeki değişimler

Meme uçları da renk değiştirip, koyulaşabilir. Ayrıca büyüyerek hassaslaşması da son derece olağandır. Bu değişim emzirme döneminin sonuna kadar gözlemlenebilir.

Diş eti kanamaları

Vücudunuz bebeğinizin oluşumuyla beraber daha fazla kan pompalamaya başlar. Rahminize yardımcı olan bu vücut faaliyetinden dişleriniz ve diş etiniz de etkilenir. Bu yüzden dişlerinizi fırçalarken ya da herhangi bir anda kanama olabilir. Bu durum son derece normaldir. Yumuşak bir diş fırçası kullanın.

Saçların uzaması

Hamilelikte tüm vücudunuz bebeğiniz için çalışır. Bu durum saçlarınız için de geçerlidir. Saçlarınız daha yavaş uzarken, karın, meme ucu ve göğüs üstü gibi alışık olmadığınız alanlarda kıl oluşumlarına rastlayabilirsiniz.

Çatlaklar

Esneyen cildiniz çatlaklara sebep olur. Fakat bu durum doğumdan sonra geçmeyecektir. Estetik kaygılarınızın olması halinde doktor gözetiminde çatlaklarınızdan kurtulabilirsiniz.
 

Yorumlar