Hamilelikte bilinçli beslenme bebeğin beyin gelişimini tamamlıyor!

Beynin gelişiminde beslenmenin önemi büyüktür. Beslenme beyin ve sinir gelişiminde çok önemli role sahiptir.

Hamilelikte bilinçli beslenme bebeğin beyin gelişimini tamamlıyor!

Çünkü doğru besinler beyin ve sinir yapımında kullanılır. Sinir sistemi oluşumu ve gelişimi anne karnında başlamaktadır. Bir bireyin beyin gelişiminin 1/3 ünün  anne karnında, 2/3 ünün ise yaşamın daha ilk yıllarında oluştuğunu biliyor muydunuz? INCA Klinik Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz konu ile ilgili bilgiler verdi. 

HAMİLELİKTE BİLİNÇLİ BESLENME BEYİN GELİŞİMİNİ SAĞLIYOR!

Anne karnında yeterli protein alamayan bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişimi tamamlanamaz. Sinir hücrelerinin çalışması için özellikle B grubu vitaminlerine, proteinlere ve  yağlara ihtiyaç vardır. Bu besinler kullanılarak beynin ve sinirlerin oluşmasını ve gelişmesini sağlarlar.

Vücudumuzda harcanan toplam enerjinin yetişkinlerde %19, bebeklerde %44 ü beynimiz çalışırken harcanmaktadır. Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucunda unutkanlık, huzursuzluk, düşüne dağınıklılığı ve zeka gelişiminde yetersizlik görülebilmektedir. Yetersiz beslenme, iyot eksikliği, demir yetersizliği, doğuştan metabolizma hastalıkları  beyin gelişimi ve sinir sisteminde bozukluklara yol açmaktadır. Beynin çalışması için enerjiye gereksinimi vardır. Beynin yakıtı doğru  besinlerdir .Sinir sisteminin ve beynin oluşması ve düzenli çalışması için  yeterli ve dengeli beslenmek şarttır.

Yorumlar