Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken özellikler neler modaya güvenmeyin!

Göz sağlığını önemli ölçüde etkileyen güneş gözlüğünü modaya göre değil özelliklerine göre almanız gerekiyor! İşte güneş gözlüğü alırken olması gerekenler!

Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken özellikler neler modaya güvenmeyin!

Güneş gözlüğü her ne kadar son zamanlarda her kıyafet için kullanılan bir aksesuar imajı verse de göz sağlığı için oldukça önemlidir. Peki ideal güneş gözlüğü nasıl nasıl olmalı? Güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmeli? Güneş gözlüğünün özellikleri nasıl olmalı? Dikkatli kullanılmadığı taktirde göz sağlığını olumsuz yönde etkileyen güneş gözlüğü alırken hangi özelliklerin olmasına dikkat etmeliyiz? İşte güneş gözlüğü alırken göz önünde bulundurmanız gereken konular hakkında Etnia Barcelona, önemli bilgiler paylaştı.

İDEAL GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ NASIL OLUR?

Güneş gözlüğü sadece bir aksesuar olarak düşünülse de aynı zamanda göz sağlığımızı korumak adına önemli işlevler barındırır. Bu nedenle güneş gözlüğü seçimi oldukça önemlidir. Bir gözlüğün trend ve moda olması gözümüzü koruduğu anlamına gelir mi? Cevaplar haberimizde saklı. Güneş gözlükleri, güneşin yaydığı ultraviyole ışınlardan gözleri korur, toz ve polen gibi havada uçuşan parçacıklara karşı kalkan görevi oluşturur. Göz yorgunluğunu alarak dışarıda daha konforlu vakit geçirilmesine olanak sağlar. Tercih edeceğiniz gözlüğün kullanıcının yüz hatlarına uygun olmasının yanı sıra, camları ile ilgili de dikkat edilmesi gereken birçok konu var.

UV KORUMASI GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ İÇİN YETERLİ Mİ?

Güneş gözlüğü camlarının, ultraviyole de (UV) denilen ve güneşten gelen mor ötesi ışınlarına karşı koruma sağlaması gerekiyor. UV ışınları gözle görülmemekle birlikte, yoğunluğunun fazla olduğu durumlarda bağ dokusu ve korneada ağrılı yanıkların oluşmasına sebep olabilir. Gözbebeği, güneş gözlüğünün sağladığı karanlık ortamda iyice açılacağından, görünmeyen UV ışınları açık gözbebeğinden
içeri çok fazla oranda girer. “UV filtresi”, gözlük camının koyuluğundan bağımsızdır ve gözlük camının hamurunda gerçekleşir. Dolayısıyla güneş gözlüğünün gözü koruma özelliği camların koyuluk derecesinden çok camların kalitesine ve UV filtresinin bulunmasına bağlıdır. Güneş gözlüklerinin ışığı
bloke etme gücü UV200, UV400 ve UV600 gibi ibarelerle belirlenir. Özellikle deniz kenarında ve kar ışığında minimum UV400 korumalı güneş gözlükleri kullanılmalıdır.

GÜNEŞ GÖZLÜK CAMININ KALİTELİ OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARIZ?

Gözlük alırken camların boyama ve mika olup olmadığına, camda kabarcık ve eğrilik bulunup bulunmadığına dikkat etmek gerekiyor. Bu tip camlar kırılma kusuru yaratarak göze zarar verebiliyor. Ayrıca kaliteli bir gözlük camında hafif bir esneme payı bulunması gerekiyor. Orijinal sertifikası ve garanti belgesi bulunan gözlüklerde tüm bu sorunlar aşılmış olsa da daha uygun seçeneklere yönelindiğinde bu özelliklerin mutlaka gözden geçirilmesi öneriliyor.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜN SERTİFİKASI VAR MI?

Satın alınan güneş gözlüğünün sertifikalı ve güvenlik kontrollü olup olmadığı mutlaka kontrol edilmeli.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNDE 'CE' İŞARETİ YOKSA...

CE işareti bir ürünün insan, hayvan ve çevre açısından sağlıklı ve güvenli olduğunu gösteren Avrupa Birliği’nin Yeni Yaklaşım Direktifleri’ne uygunluk işaretidir. Satın alınan güneş gözlüğünde CE işareti mutlaka olmalıdır.

YÜZ ŞEKLİNİZE UYGUN OLUP OLMADIĞINI KONTROL EDİN!

Herkesin yüz şekli farklı ve her gözlük herkesin yüz şekline uygun olmayabiliyor. Gözlüğün gözleri iki yandan, alttan ve üstten yeterince kapatması, göz ile cam arasındaki mesafenin kişinin aynaya bakar gibi kendini görmesine neden olacak kadar açık olmaması, çerçeve ve sapın başı sıkıştırmaması, kullanan kişiye fazlalık hissi vermemesi gerekiyor.

Yorumlar