Yenidoğan bebeği doğru emzirme teknikleri neler bebeğin yutma sesi duyuluyorsa...

Anne olma heyecanını ilk kez yaşıyorsanız soracağınız ilk sorulardan biri de yenidoğan bebek nasıl emzirilmeli? sorusu olacaktır. İşte teknikleri!

Yenidoğan bebeği doğru emzirme teknikleri neler bebeğin yutma sesi duyuluyorsa...

İlk defa annelik heyecanını yaşayanların veya ilk çocuktan sonra uzun bir süre sonra annelik heyecanını yaşayanların yeni doğan bebeğin emzirme teknikleri hakkında bilgi almak için elmaelma.com olarak hazırladığımız habere göz atabilirsiniz. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Celaloğlu, yenidoğanların anne sütünden faydalanabilmeleri için emzirme teknikleri hakkında önemli bilgilendirmelerde bulundu.

BEBEĞİ DOĞRU EMZİRME TEKNİKLERİ NELER? EMZİRİRKEN YUTKUNMA SESİ ÇIKARTIYORSA...

-Emzirme sırasında bebeğin ağzı, çenesi ve göbeği, kafası ile orantılı pozisyonda olmalı; bebeğin yüzü, göğsü ve karnı anneye dönük bulunmalıdır. Başarılı bir emzirme esnasında bebeğin yutma sesleri duyulur.

-Doğumdan sonra anne 30-60 dakika içinde bebeğiyle cilt teması kurmalı ve sütü gelmemiş olsa bile bebeğini emzirmeye çalışmalıdır.

-İyi bir emzirme için anne bol ve rahat giysiler giymeli, rahat ve göreceli olarak sessiz bir ortamda olmalı ve psikolojik kaygılardan uzak durmalıdır.

-Emzirme süresince anne ve bebeğin sağlığı çok önemlidir. Bu nedenle annenin özellikle protein ve kalsiyum içeren besinler tüketmesi çok önemlidir. 

-Gebelikte olduğu gibi emzirme döneminde de eğer ilaç kullanılması gerekiyorsa bunun mutlaka doktorun bilgisi dahilinde olması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi halde kullanılan bazı ilaçlar süt aracılığıyla bebeğe geçebilir ve istenmeyen yan etkilere yol açabilir.

-Emzirme döneminde annenin fiziksel beslenmesinin yanı sıra psikolojik durumunun da emzirmeye uygun olması gerekir. Bu nedenle anneye bu açıdan destek olmak, ona bebeği ile yeterince ilgilenebilme zamanı verilmelidir.

-Emzirme sıklığı ve miktarı belirli kurallara bağlanmamalı, bebeğinin davranışları gözlenerek onun tercihine bırakılmalıdır. Çünkü emzirme sıklığı ve miktarı bebekten bebeğe farklılık göstermektedir.

ANNE SÜTÜ BEBEĞİ TÜM HASTALIKLARDAN KORUYARAK KALKAN OLUŞTURUYOR!

Bebeklerin gelişiminde önemli bir payı olan anne sütü bilimsel olarak da yapılan bir çok araştırmaya göre kanıtlanmıştır. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser gibi bir çok riskli hastalıklara karşı kalkan görevi üstlenmektedir. İşte bu yüzden bebeğin olabildiğince anne sütünden faydalanması gerekmektedir. 

Yorumlar