Cinsel isteksizlik neden olur?

Cinsellik kadın ve erkek için oldukça önemli bir yeri vardır. Bu noktada çiftlerin zaman zaman sıklıkla yaşadığı sorunlardan olan cinsel isteksizliğin nedeni..

Partnerinizle son zamanlarda aranızda cinsel isteksizlik gibi sorunlarınız mı? var bu noktada korkmayın genellikle çiftler arasında zaman zaman cinsel isteksizlik gibi sorunlar olabilmektedir. Bu noktada önemli olan yapılması gereken aşamadır. Sizler için sıklıkla sorulan Cinsel isteksizlik neden olur sorusunu Ürolog Murad Çeltik çiftlerin sormakta zorlandıkları bu soruyu yanıtladı...

''Toplumumuzda cinsel isteksizlik - cinsel soğukluk denildiği zaman akla ilk gelen kadınlar olmaktadır. Oysa bilimsel çalışmalar her beş erkekten birinde cinsel isteksizliğe rastlanıldığını ortaya koymaktadır (% 20 görülme sıklığı). Erkeklerde cinsel isteksizlik sorunu sık olarak ortaya çıkan bir cinsel problemdir. 

Cinsel isteksizlik; ‘cinsel istek azalması’, 'cinsel soğukluk'‘azalmış cinsel arzu’, 'azalmış cinsel dürtü' veya tıbbi terminolojide ‘hipoaktif cinsel istek’ olarak da bilinmektedir. 

Cinsel isteksizlik nedir? Cinsel isteksizlik tanımı Cinsel isteksizlik; cinsellik ile her türlü aktivitelerden, cinsel düşünce ve fantezilerden uzaklaşma sorunudur. Cinsel aktiviteler arasında cinsel ilişki haricinde, mastürbasyon (öz doyum), cinsel içerikli rüyalar görme ve uyarılma yer almaktadır. Sorunun cinsel isteksizlik problemi olarak tarif edilebilmesi için sorunun en az 6 ay süreyle devam etmesi ve başka bir psikiyatrik soruna bağlı olmaması önemlidir.  Erkeklerde görülen cinsel isteksizlik büyük oranda psikolojik nedenli olmakla birlikte, nadiren fiziksel nedenler de etken olabilmektedir. ''

Yorumlar