Hamilelik cinsel isteği nasıl etkiler?

Hamilelik döneminin cinsel yaşamı çeşitli yönde etkilediğine dair çeşitli söylentiler duyulmaktadır. Op. Dr. Ekin Fatma Fettahoğlu Ünlüer anlattı.

-A A+

Hamilelik cinsel ilişkiyi nasıl etkiler? Genellikle bu dönemin cinsel hayattaki etkilerine dair çeşitli rivayetler bulunmasıyla beraber anne adaylarının sıklıkla cevabını merak ettiği bu soruyu Op. Dr. Ekin Fatma Fettahoğlu Ünlüer hamilelik döneminin cinsel yaşamdaki etkilerini sizler için anlattı.

''Hamileliğin erken dönemlerindeki genital bölgenizde kanlanma artışı nedeniyle, rahim ve rahim ağzınızda yumuşama oluşur. Vajinada renk değişikliği, dış genital organlarında büyüme ve artmış vajinal akıntı görülür. Hamileliğin ilk aylarında cinsel istek ve arzularda belirgin bir artış görülür ancak devamlılık göstermez.

Hamileliğiniz ilerledikçe bulantı-kusma, memelerde hassasiyet, halsizlik, fiziki kısıtlılık nedeniyle cinsel istek ve performansınızda azalma görülebilir. Hamilelikte orgazm değişkenlik gösterirken, cinsel tatminde de genel olarak azalma görülmektedir. Hamilelik sırasındaki cinsel ilişkide orgazm yaşanması, anne karnındaki bebeğinizi olumsuz etkilemez. Tam aksine bebeğinizin hareketlerinin bu esnada arttığı ve kalp atışlarında da olumlu değişiklikler olduğu bilinmektedir.''