Kilo kaybı yoksa sorun yok

Bebeklerin beslendikten sonra bir kusabileceğini belirten uzmanlar, eğer kilo kaybı gözlemlenmiyorsa kusmanın sorun yaratmadığını belirtti.

Kilo kaybı yoksa sorun yok

Özel Bahar Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Kösecik, bebeklerin beslenmeden kısa bir süre sonra ağızlarından süt veya mama içeriğinin gelebileceğini söyledi. Doç. Dr. Kösecik, süt ya da mama ile beslenen bebeğin gazı çıkarılmadan yatırılması halinde de bir miktar kusma görülebileceğini kaydetti.

İshal, kabızlık gibi bağırsak ve sinir sistemi enfeksiyonları gibi çeşitli hastalıkların kusmaya sebep olabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Kösecik, çok yemenin ya da yediğini sindirememenin de kusmayla sonuçlanabileceğini ifade etti.

Dr. Kösecik, kusma görülmesi halinde yapılması gereken müdahaleyi ise şöyle anlattı: "Kusma durumunda bebeğinizi yan yatırıp kusmuğun solunum yollarını kapatmasına engel olun. Ateşi yükselmişse ılık bir banyo yaptırın. Sık aralıklarla anne sütü ya da kaynamış su verin. Eğer kusma fışkırır gibi oluyorsa ve her beslenmeden sonra gerçekleşiyorsa doktorunuza başvurun."

Yorumlar