O duygularınızı sesinizden anlıyor

İngiltere'de üç aylık 21 bebek üzerinde yapılan bir araştırma, bebeklerin uyurken çevredeki çeşitli seslere farklı tepkiler verdiğini ortaya çıkardı.

O duygularınızı sesinizden anlıyor

Daha önceden, insan beyninin ses ve duyguları ne zaman "işleme koymaya başladığı" bilinmiyordu. Bilim adamları bu araştırmayla otistik olan ve olmayan beyinlerin nasıl geliştiğini öğrenmeyi umuyorlar. İşlevselManyetik Rezonans Görüntüleme (fMRI) ile bebeklerin, su akışı veya oyuncak sesi gibi arka plandaki seslerin yanı sıra, gülme, ağlama gibi duygusal seslere verdikleri tepkiler kaydedildi.

İnsan sesi kayıtları çalındığında, bebeklerin beyinlerindeki temporal korteksin, tıpkı yetişkinlerin beyinlerinde olduğu gibi harekete geçtiği görüldü. Beynin bu bölgesinin, olumsuz ya da üzücü seslere kuvvetli tepki gösterirken, nötr ve sevinçli sesler arasında bir ayrım yapmadığı gözlendi. King's College'da görevli Prof. Declan Murphy, "Bu buluş, bebek gelişimini anlamamızda önemli bir ilerleme sağlayacak", dedi.

Prof. Murhpy, BBC'ye yaptığı açıklamada, beynin nasıl çalıştığını saptamanın, nerelerde hata yaptığının anlaşılmasına yardımcı olacağını söyledi. University College London'da çalışan Dr. Evelyne Mercure de, bulguyu, "Beyindeki özel bölgelerin çok erken yaştan itibaren varolduğunu göstermek açısından ender bir veri" diye niteledi.

Tıbbî araştırmacılar, kardeşleri otistik olan ve kendilerinde de otizmin gelişmesi olasılığı bulunan bebeklerin beyinlerini de taramadan geçirerek farklılıkların ne zaman saptanabileceğini inceliyorlar.

Yorumlar