Balın cilde faydaları pırıl pırıl bir cildin sırrı burada!

Balın cilde faydaları neler? Bal maskesi nasıl yapılır? Antibakteriyel özelliğe sahip olan balın cilde olan faydalarına inanamayacaksınız!

Balın cilde faydaları pırıl pırıl bir cildin sırrı burada!

Bal yüzyıllardır yara tedavisinde kullanılmakta antibakteriyel özelliğe sahip olan mucizevi bir besindir. Sadece insan sağlığına faydalı olmayıp, cilt sağlığı içinde mucizevi etkiler yaratan bir besindir. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bal maskelerini Estetisyen Filiz Çekin'den öğrendik. Peki balın cilde faydaları neler? Bal maskesi nasıl yapılır? İşte balın cilde olan bilinmeyen faydaları! 

C VİTAMİNİ: 

Bal güneşin zararlı UV ışınlarına karşı koruma sağlamaktadır. Özellikle kuruluğa kaşıntıya ve kızarıklığa iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra tam bir antioksidan vitaminidir. 

 B3 VİTAMİNİ: 

İltihap önleyici özelliği vardır. Sivilce ve diğer iltihaplı cilt sorularının iyileşmesine katkıda bulunur. Cildi derinlemesine nemlendirir ve nemin uzun süre kalmasını sağlar.

ÇİNKO: 

Yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini geciktirir.

 YAĞLI CİLTLER İÇİN BAL VE HAVUÇ MASKESİ: 

Yağı dengelemek ve fazlasını almak için bu maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

 MALZEMELER: 

Bir büyük haşlanmış havuç, Bir yemek kaşığı bal

HAZIRLANIŞI: 

Havuçları ezdikten sonra balı karıştırın ve soğuması için buzdolabında 10 dk bekletin. Daha sonra yüzünüze uygulayın 15 dk bekletip ılık suyla cildinizi durulayın.

 KURU CİLTLER İÇİN BAL MASKESİ 

MALZEMELER: 

1 yumurta, 1 yemek kaşığı bal

HAZIRLANIŞI: 

Yumurta ve balı bir kaseye koyun ve iyice karıştırın karışımı yüzünüze sürün. 20 dk bekledikten sonra, yumurta kuruyunca ılık suyla yıkayın.

SİVİLCELER KARŞI BAL MASKESİ 

MALZEMELER: 

1 çay kaşığı yulaf, 1 çay kaşığı portakal, 1 çay kaşığı bal

 HAZIRLANIŞI: 

Malzemeleri karıştırdıktan sonra parmak uçlarıyla masaj yaparak yüzünüze sürün. 15 dk bekletip ılık suyla yıkayın.

 

Yorumlar