Cildiniz için 20 harika besin

Yediğiniz ve içtiğiniz her şey sadece vücudunuzun içindeki organlara değil, organlarınızı saran cildinize de etki eder.

Cildiniz için 20 harika besin

Sağlıklı bir beslenme sağlıklı bir cilt anlamına da gelmektedir.

Bu cildinizin her katmanı için geçerlidir. Biz de bunu göz önünde bulunduraraj sizin için bir liste hazırladık. Günlük beslenmenizi göz önünde bulundurarak kendiniz için en uygun olanları seçin.

Su

Harika bir cilt için -aslında kusursuz işleyen bir vücut için- önce su… Ne kadar çok su içerseniz, cildinizin güzelliğini gölgeleyen vücut atıklardan o kadar hızlı kurtulursunuz.

Yeşil çay

Suya alternatif olabilecek yarara sahip tek içecek yeşil çay… İçine şeker eklemeden soğuk ya da sıcak içebilirsiniz. Düzenli içerseniz kısa sürede cildinizdeki farkı gözlemleyeceksiniz.

Kavun, domates, çilek, böğürtlen, yaban mersini, erik, tatlı patates

Bu gıdalar antioksidan yönünden zengindir. Bu yüzden cilt problemlerine sebep olan atıkların temizlenmesinde son derece etkilidir.

Brokoli, ıspanak, havuç

Bu sebzeler büyük oranda A vitamini içerir. A vitamini cildimizin en üst tabakası için  en önemli yapı taşlarından biridir.

Az yağlı süt ürünleri

A vitamini yönünden çok zengin bir başka gıda grubu da süt ürünleridir. Fakat diyetiniz için az yağlı ürünleri tercih edin.

Omega 3 zengini balıklar

Yağ da cildiniz için çok yararlıdır, önemli olan 'kötü yağ' kullanmaktan kaçınmaktır. Omega 3 içeren balıklar, cildinizi iltihaplanmalara karşı korur.

Keten tohumu, ceviz

Cildiniz için gerekli sağlıklı yağları keten tohumu ve cevizde de bulabilirsiniz. Keten tohumu yağı da en sağlıklı yağlardan biridir.

Üzüm, portakal, brüksel lahanası, fasülye

Bu meyve ve sebzelerde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Cildinizin hızlı iyileşmesine ve genç görünmesine yardımcı olan başlıca yapı maddesi C vitaminidir.

Tam tahıllar

Selenyum açısından zengin tahıllar cildinizi hücre hücre yeniler.

Yağsız kırmızı et, yumurta

Diyet menünüzde yağsız kırmızı ete de yer vermelisiniz. Et büyük oranda demir içerir. Demir eksikliği cildinizin solgun görünmesine gözlerinizin altında mor halkaların oluşmasına sebep olur. Kırmızı et terci, yeterli oranda demir almak için yumurta da tüketebilirsiniz.


 

Yorumlar